V údolí Zvánovického potoka u Černých Voděrad, jihovýchodně od Prahy, se nacházejí podivuhodné kameny. Jsou to opracované válce vytěžené na jednom z vrcholů nad potokem. Poté byly svaleny do údolí. Jaký byl však jejich účel? To dodnes není jasné.
Že šlo o lidskou činnost, dokládá i jeden z nedokončených válců v lomu. Dnes již pomalu válce mizí pod nánosem bahna a vegetací. Viditelných je asi necelých třicet a předpokládá se, že těch již skrytých je kolem patnácti.
ZÁHADNÉ VÁLCE A ÚTVARY
Většina prozkoumaných válců má průměr 120 cm, ale celkově se pohybují od 80 cm do 125 cm. Jejich výška je již rozdílnější, od 35 cm až do 65 cm. Tím se také výrazně mění jejich hmotnost od 460 kg do 2100 kg. Vytesány byly z hrubozrnné žuly s živcovými peckami.
Došlo k tomu někdy mezi 13 až 16 stoletím. Pro svůj tvar je lidé považovali za mlýnské kameny.
Tato hypotéza převažuje i u řady vědců, ale má také své slabiny. Jednak chybí středový otvor pro hřídel. A tyto kameny se ani nehodí mletí obilí. Na to jsou příliš velké, pohon by je neutáhl a jejich materiál je pro tento účel zcela nevhodný.
Proto je lidé považují spíše za mlýnské kameny na mletí rud při těžbě třeba zlata a stříbra (například ve Stříbrné Skalici, Kutné Hoře nebo v Mnichovicích).
Ovšem i zde jsou pochybnosti, proč je dopravovat z velmi nepřístupného terénu na někdy veliké vzdálenosti. Jistě by se nalezly lomy někde poblíž. Také zásoba válců v údolí potoka je poněkud naddimenzovaná.
KÁMEN SE ZÁŘEZY PRO PŘESNÉ ŠTÍPÁNÍ
Také druhý vrchol nad potokem je zajímavý. Skrývá nejen kamenný útvar, zvaný „čertova hlava“, ale také tzv. „kamenné mísy“ s vodou.
Útvar skutečně poněkud připomíná hlavu jakéhosi zlého netvora. A spolu s kamennými mísami tak některým záhadologům tato oblast připomíná staré pohanské obětiště.
Právě to má potvrzovat i obrovský přírodní balvan, ve kterém je vytesána pravidelná kruhovitá mísa o hloubce 30 cm s průměrem 75 cm. Ta je téměř stále plná vody. A naši předci často věštili z vody a odhadovali podle suchosti budoucí úrodu či neúrodu.
Není nápadný i název obce Černé Voděrady? Co když jim právě voda mohla radit?
A ony staré žulové válce? Podle některých hypotéz z nich lidé mohli stavět uctívané sloupy, na vrcholu s pohanskými bůžky. Prý jeden takový stával i v Praze Na Slupi. Potom by nepotřebovaly válce ani středový otvor.
Zatím lze jen těžko rozhodnout, zda má pravdu jedna či druhá teorie, či vše bylo s kamennými válci ještě úplně jinak. Ale v každém případě jde o vzácnou technickou památku pomalu mizící v zapomenutí.