„Vzpomeň si, vzpomeň, na pátý listopad.“ Slavná věta z filmu V jako Vendeta odkazuje na záhadami opředený prachový atentát na anglického krále z roku 1605, kdy se Westminsterský palác v Londýně ocitl jen malý krůček od své zkázy.
Nakonec ale k obrovskému výbuchu, který by změnil dějiny, nedošlo. Co přesně se stalo? A jaké intriky stály v pozadí?
Když se v roce 1570 v městečku Stonegate v hrabství York narodil chlapec jménem Guy Fawkes (1570–1606), nikdo nemohl ani tušit, že se je ho tvář o mnoho století později stane symbolem nekonečného boje proti strukturám a zvůli mocných.
Přitom Fawkes není zpočátku ničím výjimečný. Tedy kromě silné nenávisti ke králi Jakubovi I., který je zároveň hlavou anglikánské církve.
Ostatně nevraživost na život a na smrt mezi anglikánskou církví, která v zemi vládne, a katolíky řízenými z Vatikánu je pro tuto dobu typická.
V roce 1604, necelý rok před pokusem o atentát, se Fawkes schází se skupinou anglických katolických šlechticů pod vedením Roberta Catesbyho (1572–1605).
Existuje teorie tvrdící, že schůzku domluvil záhadný cizinec dost možná s italským přízvukem. O koho šlo?
Stál v pozadí papež?
Žádné informace o tajemné „šedé eminenci“ se zřejmě nedochovaly. Pouze spekulace, které hovoří o tom, že se situací v Anglii v roce 1604 nebyl dlouhodobě spokojen tehdejší papež Klement VIII. (1536–1605).
Je možné, že to byl on, kdo skrze své informátory řídil a podporoval celé spiknutí z Vatikánu? Nasvědčovalo by tomu i pozdější obvinění katolického řádu jezuitů z toho, že se na komplotu podíleli.
Mezi historiky je totiž známo, že jezuitský řád udržoval s Vatikánem intenzivní písemné styky.
Ať už dává pokyn provést útok na Westminsterský palác kdokoliv, na začátku roku 1605 si spiklenci pronajímají domek poblíž parlamentu s cílem vykopat tunel až pod vládní budovu.
Od toho nakonec upouštějí a nakonec dokážou přímo do sklepení pod palácem propašovat 36 soudků se střelným prachem. Jak se jim to podařilo? Opravdu využil jeden ze spiklenců Thomas Percy svého kontaktu ve správě paláce, jak se povídá?
Nálož obrovské síly
V předvečer zasedání nového parlamentu je vše připraveno. Jednotliví členové skupiny se rozjíždějí do celé Anglie. Jejich cílem je po výbuchu zosnovat po celé zemi katolickou vzpouru a zabít nebo zajmout všechny královy potomky.
Ve Westminsteru zůstává jen odborník na výbušniny Guy Fawkes. Ten sestupuje do sklepení, aby nastavil a zapálil doutnák a pak urychleně celé místo opustil. Množství prachu nechce podcenit, proto ho tam dává mnohem víc, než je potřeba.
„Výbuch takového množství prachu by zabil krále, kancléře, všechny důležité biskupy a soudce.
Bylo by to britské 11. září,“ přirovnává britský historik David Starkey (*1945) prachový atentát k tragédii z New Yorku v roce 2001. Jen pár hodin před atentátem, právě v době, kdy Fawkes ve sklepení vše připravuje, se komplot prozrazuje a atentátník je dopaden přímo pod Westminsterem. Zradil ho někdo z jeho kompliců?