V severním Laosu se nachází jedno velmi mysteriózní místo. Říká se mu Planina džbánů. V krajině je zde rozeseto na pět tisíc kamenných nádob vysokých až tři metry. Vypadají jako neuklizený stůl po nějaké chmurné hostině bohů. Kdo a proč tyto monstrózní poháry zhotovil?
V šedesátých letech minulého století se nad Planinou džbánů objevila letka amerických bombardérů. Stále se zde nachází množství nevybuchlé letecké munice z období vietnamské války, která komplikuje průzkum i návštěvu celé lokality.
Památka v seznamu UNESCO
Podle pověsti popíjel z kamenných džbánů král Khun Juam, když z oblasti vyhnal čínské vetřelce. Odborníci odhadují stáří nádob na dva tisíce let. Jejich účel stále není jasný. Snad se jednalo o lapače srážkové vody. Další teorie hovoří o sýpkách na rýži.
Někteří odborníci však tvrdí, že se jedná o specifické pohřební urny. Celá oblast je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je předmětem zájmu archeologů a badatelů z mnoha zemí světa.
Tajemné pohřební rituály
Nález lidských kostí v oblastech polí s kamennými artefakty vyvolal spekulace, že nádoby mohly sloužit jako jakýsi mezisklad pro lidské ostatky mezi úmrtím a finálním pohřebním ritem, například zpopelněním.
Tato teorie nachází argumentaci v tradičních pohřebních praktikách v zemích jihovýchodní Asie i ve výzkumech laoských a japonských archeologů. Zatím není jasné, jaká konkrétní starověká civilizace zde tato monumentální kamenná pole vytvořila.