Na včelách je lidstvo závislé. Pokud neopylují květy, nevypěstujeme ani desetinu úrody. Jenže v současnosti se množí zprávy o tom, že včely ze záhadných důvodů vymírají!
A lék, který by to zastavil, zatím nemáme. Co víc, apokalypsa tohoto charakteru byla v minulosti dokonce předpovězena! Měli bychom se připravit na nejhorší? Vymřou snad včely a s nimi i svět?
Drtivá většina plodin na světě je závislá na opylování včelami. Důležitost tohoto drobného hmyzu si uvědomuje už německý fyzik Albert Einstein (1879–1955), který v roce 1921 varuje, že pokud vymřou včely, zbývají lidstvu jen čtyři roky života.
„Kdyby včely zmizely z povrchu země, potom, člověk by nepřežil. Žádné včely, žádné opylování, žádné rostliny, žádná zvířata, žádný člověk,” vysvětluje Einstein. Včelaři bijí na poplach.
Během několika let se počet včelstev rapidně snížil a v některých zemích se tento nepostradatelný hmyz dostal na soupis ohrožených druhů. Co je příčinou tohoto záhadného jevu?
Tragédie klepe na dveře
Zima 2008 byla v USA pro včelaře absolutně tragická. Více než třetina úlů byla nenávratně ztracena důsledkem tzv. syndromu zhroucení včelstev. V USA bylo postiženo minimálně 24 států, stejné problémy jsou hlášeny z Kanady.
Včely začaly hynout i v Evropě a rychlý úbytek byl zaznamenán v Polsku, Španělsku, Portugalsku, Švýcarsku, Chorvatsku, Itálii a Řecku. Totéž se děje i v Německu a ve Velké Británii. Například v Londýně letos v zimě uhynuly asi dvě třetiny včelstev.
Kdyby se nepodařilo záhadný úhyn zastavit, došlo by na nejhorší. Neopylené rostliny by rychle zmizely a náhle by se změnil celý ráz krajiny. Na práci včelstev je totiž závislý život 80 procent všech rostlin, stromů a keřů.
Byl by narušen ekosystém a potravní řetězec, který by měl dopad jak na zvířata, tak i na samotného člověka. Výsledkem by mohl být totální přírodní kolaps.
Známá bulharská věštkyně Vangelia Gustherová, známá jako Baba Vanga (1911–1996), tvrdila, že apokalypsu nelze přesně určit. „Její příchod ale pozná každý. Přijde hlad, epidemie, katastrofy. Vymřou zvířata, rostliny a nakonec včely. To bude konec života na zemi.“ Přiblížila se temná hodinka?
Odcházejí na smrt
Syndrom vymírajících včelstev se projevuje tak, že obyvatelstvo úlu náhle zmizí a nechá v něm jen královnu, vajíčka a několik nedospělých jedinců. Včely, které úl opustily, se nikdy nenajdou, a tak včelaři předpokládají, že umírají daleko od domova.
Královna a zbylí obyvatelé úlu pak umřou hladem. Zajímavé je, že paraziti ani jiné včely se pak k takovým úlům ani nepřiblíží. Včelaři a další odborníci nad tímto úkazem kroutí hlavou a marně pátrají po jeho příčině.
Jedním z vysvětlení je přemnožení parazitů ohrožující včely. Dalším důvodem může být působení chemických látek používaných v zemědělství. Mluví se také o genetické poruše včel, o nedostatečném množství potravy, nebo dopadu klimatických změn.
Ani jedna z teorií ale nebyla dosud potvrzena. Podaří se včely a tím i nás zachránit?
Zabíjí je mobily
Někteří vědci prosazují teorii, že za vším stojí záření vydávané mobilními telefony a dalšími technologickými vymoženostmi.
Mobilní telefony mohou totiž údajně ovlivňovat navigační systém, který používají včely, aby byly schopné trefit zpátky do svého úlu, na němž je jejich existence zcela závislá. Existují důkazy, které tuto teorii podporují.
Může tedy za jejich úmrtí necitelný rozmach lidské civilizace? Měli bychom se obávat apokalypsy, nebo katastrofu dokážeme včas zvrátit?