Tento poklad, obsahující zlatý trůn, anglické korunovační klenoty, zlaté poháry, stříbrné slitky či vzácný meč Tristram, se ztratil družině anglického krále Jana Bezzemka (1166 – 1216) na jedné z jeho cest v bažinatém kraji Wash u pobřeží východní Anglie.
Dodnes je předmětem velkého zájmu hledačů pokladů.
Ztraceno: 1216
Hodnota: 1 575 000 000 korun
Oblast: Sutton Bridge, Velká Británie
Král Jan byl bratrem proslulého anglického krále Richarda Lvího srdce.
Jeho zálibou bylo sbírání nejrůznějších cenností, zejména zlatých šperků a byl proslulý tím, že své nashromážděné poklady vozil všude sebou.
Tak tomu bylo i na jeho cestě do biskupství Lynn v Norfolku, kam se vydal roce 1216 a do cíle dorazil 9. října. Byla to jeho poslední cesta, protože o několik dní později, 18. října 1216 zemřel.
POSLEDNÍ, OSUDNÁ CESTA
Oblast, kolem které cestoval je příhodně pojmenována The Wash, což má v překladu řadu významů, spojených s mytím a vodou. Jinak ale také znamená „bahno“.
Celý tento kraj je totiž plný mokřin a bahnisek a to se pravděpodobně stalo jeho konvoji s pokladem osudné. Král Jan v Lynnu onemocněl těžkou úplavicí a rozhodl se vrátit zpět na svůj zámek Newark.
Vzhledem ke svému stavu volil pohodlnější, i když pomalejší cestu přes Wisbech.
Svoji družinu s vozy, naplněnými jeho osobním majetkem i s královskou pokladnicí s korunovačními klenoty, které zdědil po své babičce, německé císařovně, poslal cestou podél pobřeží, přímo přes Wash, tedy mezi bažinami.
UTOPIL SE CELÝ POKLAD V BAŽINÁCH?
Wash se nachází u pobřeží východní Anglie a je známý velkými odlivy a přílivy. Konvoj doprovázela početná družina vojáků a služebnictva. Královi muži zřejmě neodhadli správně čas, kdy se příliv přižene, protože živel je i s nákladem a koňmi spláchl do moře.
Jiné prameny však uvádějí, že k samotnému pobřeží vozy nikdy nedorazily a vše, včetně pokladu se utopilo v bezedných bažinách někde blízko Sutton Bridge.
MOHLI JEJ UKRÁST I VOJÁCI
Existuje však i neoficiální verze, která tvrdí, že tak velký konvoj s množstvím vozů a doprovodu nemohl jen tak zmizet beze stopy. Že by se opravdu utopili i všichni, kdo konvoj doprovázeli?
Král Jan totiž nebyl u lidí příliš oblíbený a o oddanosti jeho služebnictva by se dalo pochybovat. V této verzi se shoduje řada historiků v tom, že konvoje se zmocnili ozbrojení vojáci, kteří jej doprovázeli.
Pobili přitom sloužící a poklad si buď rozdělili, nebo jej zakopali někde poblíž Sutton Bridge. Pravdu o tom, co se vlastně tehdy stalo, se už nejspíš nikdy nedozvíme. Poklad krále Jana zatím nalezen nebyl a je stále v hledáčku lovců pokladů