Jako Lembové jsou označováni příslušníci etnické skupiny, která nyní žije na území několika afrických států. Již od konce dvacátého století sílí podezření, že Lembové nejsou původními obyvateli afrického kontinentu.
Objevily se dokonce i teorie, že to byli oni, kdo dopravili do Afriky biblickou Archu úmluvy! Kdo jsou ve skutečnosti Lembové?
Do původu Lembů začaly nově promlouvat i genetické výzkumy. Ty skutečně ukazují, že většina příslušníků lembského etnika pochází z oblasti Středního a Blízkého východu.
Argumenty genetiky nejsou však jediné indicie, které posunují domovinu tohoto lidu mimo oblast Afriky.
Odlišné zvyky a rituály
Mezi Lemby se v ústní tradici dochovala i legenda o posvátném městě Sana. Podle vědců se mělo nacházet na území dnešního Jemenu. Nejedná se ovšem o současné jemenské hlavní město, ale stejnojmennou archeologickou lokalitu.
Některé studie naznačují, že původní domovina Lembů se mohla nacházet i na území dnešního Státu Izrael.
Tuto spekulaci potvrzují i jejich neobvyklé rituály a zvyklosti, které jsou spíše typické pro Blízký východ než pro Afriku. Patří k nim rituální porážka zvířat i příprava masa ke konzumaci.
Zachránci Archy úmluvy?
Nejzáhadnější je ovšem lembský posvátný předmět zvaný „ngoma lungundu“. Toto slovní spojení by šlo přeložit jako „buben, který hřmí“.
Vyrojily se hypotézy, že ngoma lungundu je ve skutečnosti ztracená Archa úmluvy, biblický artefakt obsahující, mimo jiné, desky Desatera.
Připomeňme, že Archa úmluvy se ztratila v Jeruzalémě po jeho dobytí babylónskými vojsky v šestém století před naším letopočtem.
„Ngoma“ alias Archa úmluvy byla údajně spatřena na území dnešního zimbabwského města Harare ještě ve čtyřicátých letech minulého století.