14. srpna 1916: V novozélandském Trenthamu dochází k dvojici záhadných, nevysvětlených požárů, které jako kdyby začaly samy od sebe.
Domů     Záhady historie
Záhadný název hostince
Mirek Brát
od Mirek Brát 2.4.2021
5.7tis
Název Port Artur na památku bitvy rusko-japonské války.
139
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

České hospůdky mají mnohdy velmi poetické názvy. Odrážet se v nich může jméno majitele, místní pověst nebo i jen pěkný strom, který kdysi rostl opodál. Název hostince může být žertovný i neutrální.

Destička v chodníku před hostincem potvrzuje, že štamgastem býval kdysi i spisovatel Josef Škvorecký. Pod poněkud bohémskou fasádou je stále oblíbená pivnice. Název Port Artur na památku bitvy rusko-japonské války.

U Nováků, U dělové koule, U lípy, U suchý dásně a tak dále. Jsou však i hospody, jejichž názvy působí poněkud záhadně. Příkladem může být hospoda Port Artur ve východočeském Náchodě.

Destička v chodníku před hostincem potvrzuje, že štamgastem býval kdysi i spisovatel Josef Škvorecký.

Hospoda jako válečné memento

Chceme-li se dopátrat, proč se hospoda ve vnitrozemském okresním městě jmenuje po nějakém vzdáleném přístavu, musíme se buď vypravit do Číny nebo alespoň pátrat na stránkách historie. V letech 1904-1905 probíhalo válečné střetnutí carského Ruska a císařského Japonska.

Rusko-japonská válka se jevila mnoha Evropanům jako exotická opereta. Snad právě proto byla v Čechách bedlivě sledována. Většina české veřejnosti nezakrytě fandila carskému Rusku. Součástí války byly i boje o ruskou námořní základnu Port Artur na tehdejším čínském území.

Ruská flotila se nakonec musela z Port Arturu stáhnout. Porážku carského loďstva završila námořní bitva v Cušimském průlivu mezi japonským ostrovem Kjúšú a Korejským poloostrovem.

Pod poněkud bohémskou fasádou je stále oblíbená pivnice.

Na pivo tam chodil i Josef Škvorecký

V roce 1904 byl v Náchodě otevřen hostinec pojmenovaný Port Artur. Přešly dvě světové války, už hodně dlouho je nové tisíciletí, ale hostinec Port Artur je stále připomínkou dávných bojů rusko-japonské války.

Mimochodem, hostinec ve 20. století proslavil ve svém díle i česko-kanadský spisovatel Josef Škvorecký.

Foto: Autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 12.8.2022 2.4tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.0tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]
od Mirek Brát 11.8.2022 2.8tis
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 3.1tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.8tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]