V jihovýchodní části Sibiře se nachází podivný geologický útvar, který svým tvarem nepřipomíná nic na Zemi. Vědci si dodnes lámou hlavu, jak vlastně tato struktura vznikla. Nejnovější zkoumání však odhalilo nečekanou záhadu. Pod povrchem kráteru se ukrývá něco, co by tu rozhodně nemělo být!
Kráter se nachází ve východní části Irkutské oblasti. Objeven byl roku 1949 ruským geologem Vadimem Kolpakovem, který v oblasti pořizoval geologické mapy. Při své práci zaslechl zmínku o záhadném kráteru, kterému se tu přezdívalo Hnízdo ohnivého orla.
Domorodci se ale místu obloukem vyhýbali. Věřili, že se jedná o nebezpečný prostor a každý, kdo by sem přišel, zemřel by hroznou smrtí. Dokonce prý i zvířata se místu vyhýbala. Kolpakov se ale rozhodl nedbat na varování a útvar podrobně prozkoumat.
Ani sopka, ani meteorit
Jakmile ruský geolog dorazil na místo a spatřil kráter, bylo mu jasné, že nic podobného dosud nikde neviděl.
40 metrů vysoká šedá nakupenina hlíny a kamení zakončená kráterem s podivnou kopulovitou vyvýšeninou uprostřed byla jako pěst na oko oproti okolní zelené tajze.
Kolpakov se zprvu domníval, že se jedná o vyhaslou sopku, jenže nikde v okolí nenalezl žádnou stopu po lávě či sopečném popelu. I dopad meteoritu bylo možné vyloučit. Chyběly typické projevy nárazu vesmírného tělesa do země.
Celý útvar musel být navíc velmi mladý, jelikož ještě nestačil zarůst stromy. Záhadu vzniku kráteru se mu rozluštit nepodařilo, proto útvar jen zdokumentoval a získané poznatky předal svým nadřízeným v Moskvě.
Tajemství pod povrchem
Na mnoho desítek let upadl kráter v zapomnění. Až roku 2005 byla vyslána nová výprava s cílem objasnit záhadu jeho vzniku a původu. Vědcům se podařilo zjistit, že celá struktura nemá více než 250 let.
V jejím okolí naměřili až dvojnásobné hodnoty radioaktivity, než je obvyklý standard. Zkoumáním letokruhů stromů byla odhalena další pozoruhodná událost.
Někdy v polovině 19. století došlo v oblasti k prudkým výkyvům životních podmínek, jejichž příčina není známa. Ta největší záhada se však ukrývala pod povrchem.
Pomocí magnetometrického měření vědci v hloubce 100–300 metrů odhalili jakýsi podivný objekt z feromagnetického materiálu!
Mimozemská loď, nebo jen výron plynu?
Kovový objekt má nejspíše tvar válce. Jeho délka činí 6–16 metrů a šířka 3 metry. Není jasné, z jakého materiálu se skládá. Může se jednat například o železo, kobalt, nikl nebo i slitinu několika kovů.
Jenže žádný z těchto prvků se v oblasti nevyskytuje, a vědci tak nemají nejmenší tušení, jakým způsobem se sem ona kovová struktura dostala. Záhadologové jsou přesvědčeni, že se v podzemí ukrývá mimozemský talíř, který tu v minulosti ztroskotal.
Geologové mají však prozaičtější vysvětlení. Kráter prý vznikl při velkém výronu metanu z hlubin země, čímž by se dala vysvětlit i ona kovová struktura. Ta může pocházet z velké hloubky a k povrchu se dostala spolu s unikajícím plynem.
Pravdu lze zjistit jen jedním způsobem. Bude nutné vyvrtat sondu až k záhadnému tělesu a odebrat jeho vzorky. Snad se tak jednoho dne dočkáme rozluštění záhady Patomského kráteru.