Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Záhadný plán atentátu na „Velkou trojku“

V průběhu druhé světové války si představitelé Spojených států, Velké Británie a Sovětského svazu vysloužili označení „Velká trojka“. Setkávali se na konferencích, kde řešili průběh konfliktu i poválečné uspořádání světa.

V roce 1943 proběhla jedna z těchto konferencí v Teheránu. Šlo v Íránu „Velké trojce“ o život?

Na přelomu listopadu a prosince 1943 hostila sovětská diplomatická mise v Teheránu konferenci, na které se setkali Josif Vissarionovič Stalin, Franklin Delano Roosevelt a Winston Churchill. Tehdejší setkání amerického prezidenta, britského ministerského předsedy a sovětského vůdce dokáže dodnes zjitřit diskuze odborníků a laiků.

Jde totiž o to, zda představitelům „Velké trojky“ hrozil v Teheránu atentát či nikoli.

Operace Dlouhý skok

Sovětská verze událostí v Teheránu v roce 1943 nepřipouští pochybnost. Hlavám spojenecké koalice hrozilo smrtelné nebezpečí ze strany německých agentů. Jednalo se o nacistickou operaci Dlouhý skok, jejímž cílem byl atentát na „Velkou trojku“.

Poštovní známka s podobiznou Gevorka Vartaniana, držitele titulu Hrdina Sovětského svazu. Zdroj obrázku: M. Podobed (post of Russia), Public domain, via Wikimedia Commons

Hrdinou sovětské kontrašpionáže, která atentát zmařila, byl Gevork Vartanian. Za jeho činnost při eliminaci operace Dlouhý skok byl Vartanian, jako třetí sovětský špion v celé historii, vyznamenán titulem Hrdina Sovětského svazu.

Souboj špionů

Přípravnou fází pro provedení atentátu bylo vysazení německých diverzantů a radistů v okolí Teheránu. Ti měli připravit podmínky pro samotné likvidační komando. Podle sovětské strany hrál významnou úlohu při plánování atentátu nechvalně známý Otto Skorzeny, duchovní otec řady diverzních a špionážních aktivit nacistického Německa.

Otto Skorzeny po válce popřel existenci operace Dlouhý skok. Zdroj foto: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Zásluhou Gevorka Vartaniana však byli členové přípravné skupiny odhaleni. Němci z časových a technických důvodů další fáze operace Dlouhý skok zrušili. Likvidační komando v čele s Ottou Skorzenym do Íránu neodletělo.

Jak to vlastně bylo?

Proti sovětské verzi špionážního příběhu, která je respektována a uznávána i v současném Rusku, je některými badateli postaveno tvrzení, že příběh o operaci Dlouhý skok měl pouze „vylepšit“ atmosféru konference a byl, aktuálním jazykem řečeno, zprávou typu „fake news“. Argumentují například tím, že sám Skorzeny po válce popřel, že by nějaká diverzní operace Dlouhý skok existovala či byla připravována.

Írán byl za druhé světové války územím, kde se střetávaly zájmy výzvědných služeb obou stran konfliktu. Procházel tudy i koridor, kterým byla dopravována materiální pomoc Spojených států pro Sovětský svaz. Zdroj foto: National Archives and Records Administration, Public domain, via Wikimedia Commons

Historikům se rovněž nezdá legenda, jak se sovětská kontrašpionáž o připravovaném atentátu dozvěděla. Přiznávají sice likvidaci německé zpravodajské sítě v okolí Teheránu, zároveň však dodávají, že tato síť byla odhalena dlouho před plánovanou konferencí a neměla s jejím průběhem nic společného.

Epilog

Diskuzi o relevanci operace Dlouhý skok na život a zdraví členů „Velké trojky“ by mohly utnout nové důkazy. Ty se však z archivů, v případě špionážních operací, vynořují jen velmi neochotně. Zároveň nás čas vzdaluje od popisovaných událostí.

Místo očitých svědků už jsou k dispozici pouze prameny, jejichž vyznění je odvislé od toho, v jakých národních a geopolitických hranicích byly pořizovány. Faktem ale zůstává, že například Gevork Vartanian se dočkal v devadesátých letech minulého století osobního poděkování od jisté britské dámy.

Za co mu děkovala? Za záchranu svého dědečka, kterým nebyl nikdo jiný než britský ministerský předseda Winston Churchill.

Foto: foto 1 - U.S. Signal Corps photo., Public domain, via Wikimedia Commons, foto 2 - M. Podobed (post of Russia), Public domain, via Wikimedia Commons, foto 3 - Bundesarchiv, Bild 101I-527-2348-21 / Bauer / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE , via Wikimedia Commons, foto 4 - : Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons, foto 5 - National Archives and Records Administration, Public domain, via Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články az rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Švýcarsko: Země lanovek a železnic
epochanacestach.cz

Švýcarsko: Země lanovek a...

Švýcarsko je stát...
„NEJ“ ze světa dinosaurů
epochaplus.cz

„NEJ“ ze světa dinosaurů

Dinosauři byli v historii planety Země těmi...
Kanaďanka se probudila vedle meteoritu
21stoleti.cz

Kanaďanka se probudila...

„Nikdy v životě jsem se tak nebála,“ řekla Ruth...
Vertikální relaxace v koupelně
rezidenceonline.cz

Vertikální relaxace v koupelně

Tropický déšť jemně masíruje unavené tělo, smysly...
Čistá a ekologická domácnost, co má styl
iluxus.cz

Čistá a ekologická...

Eko drogerie je fenomén, nad kterým prostě nemůžete zavírat...
Záhada jehněčí lebky pod lidskou tváří: Pozůstatek dávného magického rituálu?
epochalnisvet.cz

Záhada jehněčí lebky pod lidskou...

Bezmála půl století si ruští archeologové...
Využití virtuální reality pro plánování a simulaci vojenských misí
epochaplus.cz

Využití virtuální reality pro...

Unikátní systém, kombinující využití virtuální...
Když chcete, na každém se najde škraloup!
skutecnepribehy.cz

Když chcete, na každém se...

S manželem jsme byli...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Kvůli čemu mají doma dusno?
nasehvezdy.cz

Kvůli čemu mají doma dusno?

Současná nelehká situace...
Trápí vás bromodóza?
panidomu.cz

Trápí vás bromodóza?

Nejde o nic jiného než o výrazný zápach nohou....
Proč se Plodková tolik vyhýbá svatbě?
nasehvezdy.cz

Proč se Plodková tolik...

Jsou spolu už mnoho...