Bizarní déšť, při němž se k zemi snesla záhadná rosolovitá substance, překvapil obyvatele amerického městečka. Brzy poté se u několika lidí objevují příznaky podivné nemoci. Souvisí nemoc s neznámou látkou?
A odkud vlastně tajemný sliz spadl?
V dřívějších dobách byly hojně rozšířené legendy o takzvané hvězdné hnilobě. Mezi lidmi panuje přesvědčení, že pokud se vydají směrem, kterým viděli padat hvězdu, po čase najdou jakýsi sliz či rosol, říkají mu hvězdná hniloba.
Zmiňují se o ní už spisy ze 14. století, tehdejší lékařské slovníky podivnou látku označují za „padlou hvězdu“ a naznačují, že by mohla být účinným lékem pro léčbu abscesů (dutina vyplněná hnisem). Avšak substance odpovídající popisu hvězdné hniloby, která se snesla na americké městečko Oakville ve státě Washington v 90.
letech minulého století, příznivé účinky na zdraví tamních obyvatel rozhodně neměla. Naopak nejméně dvě osoby byly po výskytu této látky postiženy tajemnou chorobou. Odkud se látka vzala, dodnes zůstává bez vysvětlení.
Laboratorní testy do věci navíc vnášejí mnohem více nejasností. Co je záhadný sliz z Oakville zač? Odkud sem „napršel“ a jak se dostal do oblak?

SLIZ ZABIL KOČKU
Poprvé byl tajemný déšť v Oakville, při němž se k zemi snášela slizká rosolovitá substance, zaznamenán 7. srpna 1994. Drobné hrudky neznámého původu nejvíce připomínají průsvitnou bezbarvou želatinu a během prvního takové deště pokrývají plochu o rozloze asi 20 kilometrů čtverečních.
V následujících třech týdnech se ve stejné oblasti situace opakuje ještě šestkrát. Krátce po první epizodě však u některých obyvatel Oakville začnou propukat příznaky neznámé choroby podobající se chřipce.
Jako první onemocní tamní farmářka Sunny Barcliff. Není zřejmě žádným překvapením, že právě kolem její farmy se objevilo záhadného slizu nejvíc. Žena trpí závratěmi, únavou a nakonec dostane zánět středního ucha.
Společně se ženou stejnými příznaky onemocněla i její kamarádka, která u ní byla v inkriminované době na návštěvě. Barcliff také uvádí, že poté, co s hmotou přišel do styku její kocour, stihly ho zažívací potíže a záhy uhynul.
Byla látka, která napršela v Oakville, nebezpečná? Několik lidí v obci stihlo nasbírat vzorky materiálu a uschovat je v mrazáku pro pozdější testování. Výsledky rozborů ovšem přinesly ještě více nejasností.

JEN ŽABÍ VEJCE?
Rozbor vzorků prokáže, že jsou biologického původu. Obsahují prý dva druhy bakterií a glykoproteiny podobné těm, které v sobě mají lidské bílé krvinky. O jakou podivnou látku by se mohlo jednat? Teorií se objeví hned několik.
Podle těch prvních mělo jít o obsah toalet v letadle či těla malých medúz. Obě teorie jsou ovšem záhy zavrženy. Letecké společnosti totiž musí toalety plnit modře zbarvenou tekutinou. Ve vzorcích nebyly nalezeny žádné stopy exkrementů ani chemických příměsí.
Těla medúz už vůbec ne. „Od počátku 18. století je nejběžnějším pozemským vysvětlením tajemného želé, že je to něco vyzvraceného ptáky,“ nabízí britský publicista Mark Pilkington. „V současné době je populární myšlenka, že šedá hmota je žabí potěr vynesený nahoru tvory požírajícími obojživelníky, i když v hmotě nikdy nebylo žádné žabí vejce identifikováno, a většina nálezů je mnohem větší než průměrná žába,“ upřesňuje. Co tedy byla hmota zač a proč vyvolávala zdravotní obtíže?

CHTĚLI JE OTRÁVIT?
Vzhledem k tomu, že k události dochází v době, kdy je nejaktivnější meteorický roj Perseidy, někteří si dávají záhadný déšť do spojitosti s touto astronomickou událostí. Jenže tvrzení, že jde o materiál ze „spadlých hvězd“, je stejně nepravděpodobné, jako teorie žabího potěru vyneseného ptáky.
Nakonec přichází ještě jedna hypotéza. Její zastánci se obávají, že v Oakville došlo k nepodařené zkoušce utajované biologické zbraně. Toto tvrzení vychází z výsledků expertíz, podle nichž byla rosolovitá substance v době výskytu naživu.
Měl snad sliz za úkol infikovat celé město? I v tomto případě jde jen o nepodložené spekulace. Původ oakvillského slizu zůstává dodnes nejasný.
