21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Záhady historie
Záhady hradu Valdštejn
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 8.6.2020
5.4tis
288
SDÍLENÍ
5.4tis
ZOBRAZENÍ

V souvislosti s hradem Valdštejn lze spíše mluvit o skalní pevnosti na okraji Českého ráje. Vznikla na třech skalních blocích, někdy okolo roku 1260. Založil ji asi rod Hrušticů, který se později přejmenoval na Valdštejny.

Pro vybudování pevnosti byla využita i samotná pískovcová skála, do které bylo vyhloubeno několik místností.

Pro obranu byly doplněny kamennými bloky se soustavou dřevěných mostů. Hrad zažil řadu střídání držitelů, kterými byli nejen rytíři urozených rodů, ale často také loupežníci, využívající jeho bezpečí. K historii hradu se váže celá řada příběhů s různými lidskými osudy.

Letecký pohled na hrad Valdštejn FOTO: Wikimedia Commons Romantický palác FOTO: Wikimedia Commons Kaple sv. Jana Nepomuckého FOTO: Wikimedia Commons

PŘÍBĚH KRVELAČNÝCH SUPŮ

Na nedalekých Dračích skalách sídlil pár supů. Ten přinášel do hnízda mláďatům ke krmení nejrůznější zvěř, ale i drůbež osadníků. Dokonce se traduje, že několikrát unesl i malé děti.

Na stížnosti lidí z celého okolí nechal pán z Valdštejna vypravit do skal své zbrojnoše. Ale skály byly vysoké a hladké, takže se vrátili s nepořízenou. Nechal tedy vyhlásit, že bohatě odmění toho, kdo supí hnízdo zničí.

Bohužel se však nikdo nepřihlásil. Až nakonec tak učinil jeden loupežník, který byl v hradním vězení a čekal na popravu. Pán mu slíbil milost, pokud se mu to povede.

Loupežník pomocí dlát a dřevěných kůlů vetknutých do skály postupoval pomalu vzhůru, až dosáhl vrcholu skalního sloupu. Po vyčerpávajícím boji zabil supí samici a hnízdo spálil.

Za splněný úkol byl skutečně pánem hradu propuštěn, když slíbil, že zanechá loupežnické řemeslo.

Kaple sv. Jana Nepomuckého FOTO: Wikimedia Commons

LOUPEŽIVÍ RYTÍŘI

Hrad často posloužil jako vhodné sídlo i loupeživým rytířům. Ovšem i jejich řádění byla učiněna přítrž a tak po dobytí sídla byli přímo na nádvoří popraveni. Od těch dob se po hradě zjevují jejich přízraky.

Údajně chrání nahromaděné bohatství. Také o dvou loupeživých rytířích je známo, že to byl jmenovitě obávaný Šof z Helfenburka a také jeho druh Švejkar. Tomu se podařilo obsadit i nedaleký hrad Trosky.

Stali se postrachem širokého okolí, když z obou hradů pak podnikali kruté výpady. Šof byl prý zapleten i do spiknutí proti králi Jiřímu z Poděbrad. Lupičství bylo zřejmě výnosné, neboť za jeho držení se hrad Valdštejn dočkal obnovy a přestavby.

Protože byl vyloupen i Opatovický klášter, je možné, že jeho poklad dodnes spočívá ukryt někde ve zříceninách hradu.

ROMANTICKÉ MÍSTO

Hrad postihl osud jako jiná sídla z té doby. Měnil majitele, byl opuštěn a vyhořel. Ale zase se vracel k nové slávě. Bylo zde vybudováno půvabné poutní místo s dominantní kaplí sv. Jana Nepomuckého.

Z devatenáctého století pochází další úpravy celého okolí, vybudování vyhlídek, stezek, lázní Sedmihorky apod.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 2.2tis
V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který patřil dvojčatům Davisovým, muži žili sami, jejich rodiče zemřeli již dávno a ženy ani jednoho z nich nezajímaly. O mužích se toho příliš nevědělo, byli samotářští, s nikým se nebavili a z domu vycházeli jen výjimečně na nákupy. Co to bylo za ránu? Lidé z okolí se o […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.3tis
June a Jennifer Gibbons, známé jako „tichá dvojčata“, s nikým kromě sebe nemluvily – téměř 30 let. Pak ale jedno dvojče za záhadných okolností zemřelo. V dubnu 1963 se ve vojenské nemocnici v Adenu v Jemenu narodila dvojčata. Jejich narození nebylo neobvyklé, stejně jako jejich dětské dispozice, ale jejich rodiče brzy začali chápat, že June […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.9tis
Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho fanatiků, výstředních jedinců a svérázných osob. Ale nikdo z nich nejspíš nesahá Angličanovi Maurici Wilsonovi (1898–1934) ani po kotníky vykukující z jeho lodiček… Tenhle vyznamenaný hrdina z 1. světové války trpí po jejím skončení hroznými záchvaty kašle. Doktoři si nevědí rady, nic nepomáhá, a tak se Wilson rozhodne […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.8tis
V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety! Někteří vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Jiní oponují, že muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda? […]
od Mirek Brát 16.5.2022 1.7tis
V roce 1828 se objevil v ulicích německého Norimberku podivný chlapec, který o sobě tvrdil, že vyrostl v naprosté izolaci v malé temné cele. Splňoval tak charakteristiky takzvaného vlčího dítěte, byť nebyl vychován zvířaty někde v divočině. Jeho tajemný život ukončila brzy i neméně záhadná smrt. Kaspar Hauser se stal ve své době senzací, později se stal inspirací i mnoha […]