V průběhu druhé poloviny 19. století se po celém světě šíří zájem o vyvolávání duchů. Zabývá se jím i nakonec vůbec největší průkopník moderního spiritismu francouzský pedagog Allan Kardec (1804–1869).
Po krátkém studiu začíná být přesvědčený, že duchové jsou tu skutečně s námi a že skrze seance dokážeme komunikovat nejen s nimi, ale i nahlížet do svých minulých životů.
Při jedné seanci se tak od neznámého ducha dozvídá, že je reinkarnací dávno zemřelého keltského druida.
Kardec také vydává navíc řadu děl, jejichž obsah mu údajně duchové nadiktovali. Jeho zážitky jsou ovšem jen malým střípkem. Seance se pořádají po celém světě a některé jsou dodnes považovány za velmi záhadné.
Zřejmě nejslavnějším doloženým případem je londýnské setkání z roku 1874, kterého se účastnil britský fyzik William Crookes (1832–1919) a jeho svěřenkyně Florence Cook (1856–1904).
Co se při této události, o které následně hovoří prakticky celý svět, přesně odehrálo?
Uvěřil i známý skeptik
12. března 1874 se londýnská smetánka schází v domě Williama Crookese v očekávání velkého spiritistického zážitku. Sám Crookes je jako fyzik velmi skeptický a v nadpřirozené jevy stále nevěří.
Jenže pak se v místnosti objevuje neznámá tajemná postava v bílé róbě a s turbanem na hlavě, která zastřenými slovy varuje společnost, že Florence Cookové, která jako médium setrvává ve vedlejší místnosti, hrozí nebezpečí. Pak přízrak mizí.
Crookes vbíhá do vedlejší místnosti, kde nachází Florence v bezvědomí. Později se od ní dozvídá více o ženě v bílém.
Pochází prý z minulých dob a jmenuje se Katie King. Fyzik ovšem stále není přesvědčený, že nejde o podvod, a provádí několik dalších pokusů. Nakonec však konstatuje, že jde o skutečný přízrak. Lze jeho vyšetřování věřit? Nebo i on padl za oběť důmyslné podvodnici?
Básníkovi duchové
Známých případů, při kterých došlo k vyvolání tajemných sil ze záhrobí, je víc. Jeden se odehrál i v americkém Bílém domě, který je tradičně sídlem prezidentů.
Manželka zastřeleného prezidenta Abrahama Lincolna (1809–1865) Mary T. Lincoln (1818–1882) údajně v roce 1869 s pomocí dalších lidí vyvolává ducha svého manžela.
Okolnosti seance jsou nejasné, známá je ovšem fotografie, na které je vidět Mary s údajným duchem. Se záhrobím údajně komunikuje během svého života i slavný irský básník William Bulter Yeats (1865–1939).
„K duchům se básník obracel skrze svou ženu – médium nejen pro rady, ale hledal u nich i metafory pro svou poezii,“ píše britská novinářka Alice Miller. Báseň nazvanou Vision (vidění) prý autor napsal přímo při seanci. Čí duch se ale skrze něj vyjadřoval?