Po celém světě jsou rozesety doslova stovky různých otisků částí lidských těl z dávné minulosti. Otázka jejich původu je v mnoha případech záhadou…
O jeruzalémskou osmibokou kapli Nanebevstoupení na Olivové hoře se v minulosti svádí krvavé boje. Nárok si na ni totiž činí jak křesťané, tak muslimové.
Důvodem je fakt, že v jejích útrobách se nachází mystický otisk, který zde podle všeho zanechal Ježíš Kristus. Ten je přitom pro obě náboženství důležitou postavou. V křesťanství je považován za spasitele lidstva, v islámu je zase jedním z klíčových proroků. Skutečně ale otisk patří právě jemu?
Pravá noha Krista?
Jeruzalémskými uličkami prochází skupina lidí v čele s Ježíšem. Ten svým následovníkům právě předává cenné rady. Už uběhlo 40 dní od doby, kdy byl v Golgotě ukřižován a nyní učedníkům dokazuje, že pro něj smrt nic neznamená.
Pak se ale stane něco, co nikdo nečekal. „Zastavili se a Ježíš zvedl ruce, aby učedníkům požehnal. Když jim žehnal, vzdaloval se vzhůru, až jim zmizel v oblacích.“ (Lukáš 24:50-51). Právě totiž vstoupil na nebesa.
Na Olivové hoře se dodnes nachází údajný otisk jeho pravé nohy. Komu ale ve skutečnosti patří? Ten pravý původce této stopy se stává předmětem sporů. Křesťané zde v průběhu čtvrtého století postaví kapli, což se ale nelíbí muslimům.
V roce 1187 Jeruzalém padne do rukou stoupenců islámu, kteří otisk okamžitě prohlásí za vlastní. Spory o vlastnictví této stopy trvají v podstatě dodnes. Na kapli jsou tak vidět křesťanské i muslimské symboly. Došlo zde k nanebevzetí Krista?
Existoval vůbec Ježíš?
Kaple s údajným otiskem Kristovy pravé nohy je každý den otevřena návštěvníkům z celého světa. Po vstupu na vás dýchne posvátná atmosféra. Poblíž záhadné stopy jsou navíc zapáleny svíčky, které mystický dojem jen podtrhují.
Věřící se u otisku modlí a doufají, že Bůh jejich prosby vyslyší. Jenže stopa možná vůbec posvátná není. Řada badatelů se totiž domnívá, že Ježíšovi nepatří, jelikož tento muž nikdy nežil.
Údajně si ho vymysleli představitelé církví, aby pomocí něj mohli ovládat prostý lid. Je něco takového možné?
„Náboženské skupiny prostě potřebovaly nového boha, aby uspokojily duchovní potřeby tehdejší společnosti,“ vysvětluje skotský novinář John Mackinnon Robertson (1856–1933). Pokud by to ale byla pravda, kdo zanechal otisk v kapli Nanebevzetí Panny Marie?
Na velikosti záleží
Mnoho otázek vzbuzují také rozměry záhadného otisku. Odhaduje se, že odpovídá zhruba noze o velikosti 40 cm. Pokud by ho zde tedy skutečně zanechal Kristus, museli bychom si o něm upravit všechny představy.
Taková noha totiž musela patřit člověku malého vzrůstu. Jenže Kristus je většinou považován za silného a vysokého. Jak vysvětlit tento rozpor?
„Měřil 1,87 metru,“ tvrdí například italský neurochirurg Nicolò Cinquemani, který k podobnému číslu dochází na základě rozboru Turínského plátna (pohřebního roucha, do něhož prý bylo zahaleno tělo Ježíše Krista krátce po ukřižování – pozn. red.).
Takový muž by rozhodně nemohl mít nohu dlouhou 40 cm. Měli bychom na základě záhadného otisku změnit všechny kresby, malby a sochy zakladatele křesťanství? Nebo pro to existuje nějaké jiné vysvětlení? Věřící z celého světa si s tím hlavu příliš nelámou.
Každý den se otisku chodí klanět neuvěřitelné množství lidí. V to, že je posvátný a patří Ježíši Kristovi, zkrátka věří.