Už tisíce let fascinuje lidstvo. Porozumět se mu snažily prastaré kultury i moderní civilizace. A přestože v současnosti už o vesmíru víme mnohé, musíme se stále potýkat i s velkou spoustou neznámých…
V malé třídě v útrobách Pruské akademie věd si v listopadu 1915 geniální teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) dělá jen obtížně čitelné náčrty křídou na tabuli.
Blíží se jeho poslední strhující přednáška o teorii obecné relativity a on si doplňuje několik poznámek do rovnice, která v budoucnu v podstatě nahradí Newtonův gravitační zákon.
Ani sám legendární vědec tehdy zřejmě ještě netuší, jak zásadní jeho práce pro celou fyziku v následujícím století bude. A také, že už v ní vlastně předpovídá celou řadu fenoménů, které bude možné prakticky zkoumat až o mnoho desítek let později.
Mezi nimi je i tzv. černá díra, podivný a záhadný jev, o kterém mnoho nevíme ani dnes. Co je tento vesmírný útvar zač? A nehrozí nám od něj nějaké nebezpečí?
Vesmírná monstra
Příšery, které spořádají vše, co se jim dostane do cesty. Tak by se daly nazvat černé díry. Pozůstatky zhroucených hvězd obklopené spalující radiací putující galaxiemi. Jsou tak těžké, že k sobě přitahují vše včetně samotného světla. Děsivé?
Ještě děsivější je ale přesvědčení některých astrofyziků, že dříve nebo později se nějaká objeví i v nebezpečné blízkosti naší planety.
Prozatím se lidstvu nepodařilo žádnou pozorovat na vlastní oči, nicméně má se za to, že černou dírou je přinejmenším jedna zvláštní hvězda ve vzdáleném souhvězdí Labutě. Navíc se spekuluje o tom, že jedna superobří černá díra je přímo ve středu naší galaxie.
Naštěstí prý není příliš aktivní. To se však může změnit, pokud se naše galaxie srazí s nějakou jinou. Znamenalo by to pro planetu okamžitý zánik? Možná ne. Badatelé totiž ani náznakem nevědí, co se po vtáhnutí do černé díry děje.
Cestování v čase
Zatímco o existenci černých děr se dnes příliš nepochybuje, o jiném jevu s podobným názvem, se pouze spekuluje. Řeč je o červích dírách, spojnicích dvou časoprostorů. Červí díry známe hlavně ze scifi filmů a seriálů.
Jenže co když nejde jen o vědecko-fantastický výmysl? Teoreticky je nepředpověděl opět nikdo jiný než Albert Einstein a má se za to, že právě červí díra je možností, jak ve vesmíru cestovat velmi rychle nejen v prostoru, ale i v čase.
Zatím jsme hodně daleko od možnosti červí díry využívat, nicméně skotský fyzik Luke Butcher přišel před časem s teoretickým řešením, které umožňuje červí dírou poslat světlo. Skutečně bychom tak mohli poslat vzkaz do jiné dimenze?
Zbývá nějakou červí díru najít či nasimulovat. Podle některých záhadologů by to nemuselo být těžké. Červí díry mohou podle nich za některá zmizení lidí a za některé nevysvětlitelné fyzikální jevy na naší planetě.