Svitky z Mrtvého moře jsou v současnosti nejstarším známým přepisem hebrejské Bible. Objeveny byly už před 70 lety, stále ale nejsou kompletně rozluštěné. Nyní se vědcům podařilo rozšifrovat jeden z posledních fragmentů. Jaká tajemství obsahoval?
Skupinka vědců z univerzity v izraelské Haifě se sklání nad neobyčejně složitou skládačkou. Již celý rok pracují na tom, aby seskládali šest desítek fragmentů jedné z posledních dvou částí dosud nerozluštěných svitků od Mrtvého moře.
Nejde ale jen o to, správně seskládat útržky, z nichž ty nejmenší mají pouhý centimetr čtvereční, text je totiž navíc zakódovaný ve staré hebrejštině.
Jejich práce je ale nakonec korunována úspěchem a více než dva tisíce let starý text opět vydává svá tajemství.
Unikátní kalendář
Vědci se ve starověkém textu podařilo dekódovat jedinečný 364denní kalendář, který používala tajemná sekta žijící v pouštní oblasti starověké Judeje. Šlo o sektu Esejců, které se připisuje i autorství ostatních svitků.
Kalendář je to přitom na svou dobu revoluční a také dost kontroverzní, neboť umožňuje, aby jednotlivé svátky připadaly pokaždé na stejný den.
Tehdy se totiž běžně užíval lunární kalendář, kde každý měsíc začínal novem a byl vyhlašován na základě pozorování nebeských těles. Pak bylo nutné vypočítat, na které dny svátky a rituály připadají.
Badatelé profesor Jonatan Ben-Dov a doktor Ešbal Ratzon při luštění textu také poprvé narazili na název dne označujícího přechod mezi ročními obdobími. Jde o staré židovské slovo tekufah, které v překladu znamená perioda.
I Bible mlčí
Zkoumaný dokument dále popisuje třeba židovské svátky včetně slavnosti Nového obilí, Nového vína a Nového oleje. Tyto zvláštní rituály byly pro vědce i historiky naprostou novinkou, protože se o nich nezmiňuje ani Bible.
„Tyto dny byly zřejmě přidány k tehdy tradičnímu festivalu Shavuot, který známe i dnes a jenž je oslavou nové pšenice,“ objasňují badatelé ve studii, kterou ke svému objevu publikovali.
Historici také vysvětlují, že ty tři svátky se pak slavily po sobě s přestávkami, které měly délku padesáti dnů. Podařilo se jim tak nahlédnout do života sekty, která žila uzavřeně na odlehlých místech pouště a čelila také pronásledování za své postoje.
Zbyly po nich pak stovky pergamenových svitků, které tvoří nejstarší záznam biblických knih dnes známých jako Starý zákon. Jaká další tajemství mohou skrývat zatím nerozluštěné texty?