20. ledna 1996: V jižní části brazilské oblasti Minas Gerais pozorují farmáři August a Enrica Rodriguesovi neznámý objekt, který záhadně zmizí.
Domů     Zázraky
Zázračný Mandylion: Ubrus s tváří Ježíše prý vyléčil lepru
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 13.10.2021
4.3tis
Mandylion na výstavě Expo 2000. Foto: Creative Commons/Wolfgang M./CC BY-SA 3.0
206
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Mandylion nebo též obraz z Edessy je čtvercový kus tkaniny, na kterém je viditelný obraz mužské tváře. Jde prý o první vyobrazení Ježíše Krista. Vznikl neznámým způsobem a podle legendy má zázračnou moc, která uzdravila mezopotámského krále.

Mandylion na výstavě Expo 2000. Foto: Creative Commons/Wolfgang M./CC BY-SA 3.0 Ježíšova tvář má léčivé schopnosti, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo King Abgar dostává zázračné plátno, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Freska znázorňující krále Abgara s mandilionem v arménském Varagavanku, foto neznámý autor / Creative Commons / FAL

Mandylion údajně vzniká poté, co Abgar Ukkama, král starověkého mezopotámského regionu Osroéné, za Ježíšem vyšle malíře Ananiáše, aby mesiáše namaloval. Abgar trpí leprou a doufá, že Ježíšův obraz by jej mohl uzdravit.

Ananiáš sice nakonec nemůže svůj úkol splnit, ale Ježíš mu vyjde vstříc. Vezme prý ze stolu ubrus a otře si jím obličej. Nějakým zázračným způsobem se následně na tkanině objeví Kristova tvář. S tou pak malíř spěchá zpět do královského sídla v Edesse, kde se král z lepry skutečně uzdraví poté, co Ježíšovu tvář na Mandylionu políbí. Kolik je na této legendě pravdy?

Ježíšova tvář má léčivé schopnosti, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

HISTORIK IKONU NEZMIŇUJE

První písemnou zmínku týkající se této události ve 4. století zaznamenává významný církevní historik Eusebios z Kaisareie (265–339). Ten ovšem o příhodě se zázračným obrazem na látce mlčí a celou příhodu popisuje poněkud jinak.

„Král Abgar stižen strašnou nemocí poslal (za Ježíšem) posla a prosil ho, aby ho z nemoci vyléčil. Ten však jeho žádosti v tu chvíli nevyhověl, nicméně jej uznal hodným osobního dopisu, v němž mu sdělil, že pošle jednoho ze svých učedníků, aby jej vyléčil, a zároveň slíbil spásu jemu i celému jeho domu,“ zapisuje Eusebios.

Podle jeho verze však dochází k uzdravení krále až po Ježíšově zmrtvýchvstání, kdy apoštol Tomáš do Edessy vysílá Tadeáše, jednoho ze 70 učedníků, který zde má následně šířit Kristovo učení.

Znamená to, že se část o zázračném obrazu ve vyprávění objevuje až později a ve skutečnosti k něčemu takovému vůbec nedošlo?

King Abgar dostává zázračné plátno, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

PŮVOD NEZNÁMÝ

O tom, že na posvátném Mandylionu přeci jen něco bude, naopak vypovídá bezradnost vědců, kteří se pokoušejí zjistit, jak byl vlastně obraz vytvořen. Podobně jako u turínského plátna i zde existuje množství teorií, avšak žádné definitivní vysvětlení.

Byla vyslovena teorie, podle které by oba obrazy mohly být vytvořeny technikou fotogramu, což je metoda vytváření obrazů za pomoci přímého působení objektu na plochu s horní vrstvou citlivou na světlo.

To má ale háček. Jde o poměrně moderní technologii, která pochopitelně před dvěma tisíci lety nebyla dostupná. Vznikl tedy obraz působením jakési nadpřirozené síly, nebo snad za použití technologie, která v té době neměla vůbec existovat?

Dnes je Mandylion uložen v soukromé papežské kapli sv. Matyldy ve Vatikánu, odkud se je vzácně dostává na výstavy. Není tedy velmi pravděpodobné, že bude někdy v brzké době důkladně prozkoumán za použití nejmodernějších metod, který by mohly na otázky původu tajemného obrazu odpovědět.

Freska znázorňující krále Abgara s mandilionem v arménském Varagavanku, foto neznámý autor / Creative Commons / FAL
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 19.1.2022 1.5tis
Ve vesničce Svatý Jan pod Skalou na Berounsku můžeme najít známý pramen sv. Ivana. Vyvěrá hned vedle kostela Narození sv. Jana Křtitele a jeho voda proslula jako prostředek k mírnění bolestí celého těla. Historie pramene sahá stovky let do minulosti.     Patronem pramene je poustevník Ivan, který žil v 9. století. Již za svého […]
od Eva Soukupová 5.1.2022 2.4tis
Mezi mnoha páry dvojčat prý existuje i cosi ne nepodobného telepatii. Dokáží prý vzájemně vycítit pocity druhého dvojčete a vnímají i jeho fyzickou bolest. Toto nadpřirozené spojení prý v roce 2009 zachránilo život mladé dívce.     Fenomén jakéhosi zvláštního propojení dvojčat je znám už několik desetiletí a částečně jej potvrzují i vědecké experimenty. Například […]
od Adriana Vojtíšková 3.1.2022 2.8tis
Podle legend se měl stát králem ve chvíli, kdy nad svou hlavu pozvedl meč. Ten muž se měl jmenovat Artuš a zbraň měli nazývat Excalibur. Jak to ale bylo doopravdy? Skutečně někdy území britských ostrovů bránil chlapík s všemocným ostřím? Nebo se jedná o mýtus?     Král Uther Pendragon se zamiluje do vévodkyně Igrain. […]
od Eva Soukupová 3.1.2022 3.0tis
Bizarní deště, při nichž z nebe padají neobvyklé předměty či dokonce živá zvířata, lidstvo provázejí snad od počátku věků. Jeden takový déšť se objevil minulou středu v americké Texarkaně, kde na šokované obyvatele pršely ryby. Obyvatelé městečka na hranici amerických států Texas a Arkansas nevěřili vlastním očím, když z nebe minulý týden začaly padat malé […]
od Mirek Brát 2.1.2022 2.7tis
Připomínkou zjevení Panny Marie u vesnice Kotouň v Plzeňském kraji je malá lesní kaplička postavená v roce 1929. Blízko ní se nachází i pramen léčivé vody. Zatímco mariánský zázrak se propadá stále více do pomyslné řeky času a zapomnění, studánka se těší neutuchající popularitě. Její voda prý zklidňuje srdeční tep a přináší lidskému organizmu celkovou vitalitu.   […]