Mandylion nebo též obraz z Edessy je čtvercový kus tkaniny, na kterém je viditelný obraz mužské tváře. Jde prý o první vyobrazení Ježíše Krista. Vznikl neznámým způsobem a podle legendy má zázračnou moc, která uzdravila mezopotámského krále.
Mandylion údajně vzniká poté, co Abgar Ukkama, král starověkého mezopotámského regionu Osroéné, za Ježíšem vyšle malíře Ananiáše, aby mesiáše namaloval. Abgar trpí leprou a doufá, že Ježíšův obraz by jej mohl uzdravit.
Ananiáš sice nakonec nemůže svůj úkol splnit, ale Ježíš mu vyjde vstříc. Vezme prý ze stolu ubrus a otře si jím obličej. Nějakým zázračným způsobem se následně na tkanině objeví Kristova tvář. S tou pak malíř spěchá zpět do královského sídla v Edesse, kde se král z lepry skutečně uzdraví poté, co Ježíšovu tvář na Mandylionu políbí. Kolik je na této legendě pravdy?

HISTORIK IKONU NEZMIŇUJE
První písemnou zmínku týkající se této události ve 4. století zaznamenává významný církevní historik Eusebios z Kaisareie (265–339). Ten ovšem o příhodě se zázračným obrazem na látce mlčí a celou příhodu popisuje poněkud jinak.
„Král Abgar stižen strašnou nemocí poslal (za Ježíšem) posla a prosil ho, aby ho z nemoci vyléčil. Ten však jeho žádosti v tu chvíli nevyhověl, nicméně jej uznal hodným osobního dopisu, v němž mu sdělil, že pošle jednoho ze svých učedníků, aby jej vyléčil, a zároveň slíbil spásu jemu i celému jeho domu,“ zapisuje Eusebios.
Podle jeho verze však dochází k uzdravení krále až po Ježíšově zmrtvýchvstání, kdy apoštol Tomáš do Edessy vysílá Tadeáše, jednoho ze 70 učedníků, který zde má následně šířit Kristovo učení.
Znamená to, že se část o zázračném obrazu ve vyprávění objevuje až později a ve skutečnosti k něčemu takovému vůbec nedošlo?

PŮVOD NEZNÁMÝ
O tom, že na posvátném Mandylionu přeci jen něco bude, naopak vypovídá bezradnost vědců, kteří se pokoušejí zjistit, jak byl vlastně obraz vytvořen. Podobně jako u turínského plátna i zde existuje množství teorií, avšak žádné definitivní vysvětlení.
Byla vyslovena teorie, podle které by oba obrazy mohly být vytvořeny technikou fotogramu, což je metoda vytváření obrazů za pomoci přímého působení objektu na plochu s horní vrstvou citlivou na světlo.
To má ale háček. Jde o poměrně moderní technologii, která pochopitelně před dvěma tisíci lety nebyla dostupná. Vznikl tedy obraz působením jakési nadpřirozené síly, nebo snad za použití technologie, která v té době neměla vůbec existovat?
Dnes je Mandylion uložen v soukromé papežské kapli sv. Matyldy ve Vatikánu, odkud se je vzácně dostává na výstavy. Není tedy velmi pravděpodobné, že bude někdy v brzké době důkladně prozkoumán za použití nejmodernějších metod, který by mohly na otázky původu tajemného obrazu odpovědět.
