reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Zázraky
Zázračný Mandylion: Ubrus s tváří Ježíše prý vyléčil lepru
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 13.10.2021
4.3tis
Mandylion na výstavě Expo 2000. Foto: Creative Commons/Wolfgang M./CC BY-SA 3.0
206
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Mandylion nebo též obraz z Edessy je čtvercový kus tkaniny, na kterém je viditelný obraz mužské tváře. Jde prý o první vyobrazení Ježíše Krista. Vznikl neznámým způsobem a podle legendy má zázračnou moc, která uzdravila mezopotámského krále.

Mandylion na výstavě Expo 2000. Foto: Creative Commons/Wolfgang M./CC BY-SA 3.0 Ježíšova tvář má léčivé schopnosti, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo King Abgar dostává zázračné plátno, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Freska znázorňující krále Abgara s mandilionem v arménském Varagavanku, foto neznámý autor / Creative Commons / FAL

Mandylion údajně vzniká poté, co Abgar Ukkama, král starověkého mezopotámského regionu Osroéné, za Ježíšem vyšle malíře Ananiáše, aby mesiáše namaloval. Abgar trpí leprou a doufá, že Ježíšův obraz by jej mohl uzdravit.

Ananiáš sice nakonec nemůže svůj úkol splnit, ale Ježíš mu vyjde vstříc. Vezme prý ze stolu ubrus a otře si jím obličej. Nějakým zázračným způsobem se následně na tkanině objeví Kristova tvář. S tou pak malíř spěchá zpět do královského sídla v Edesse, kde se král z lepry skutečně uzdraví poté, co Ježíšovu tvář na Mandylionu políbí. Kolik je na této legendě pravdy?

Ježíšova tvář má léčivé schopnosti, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

HISTORIK IKONU NEZMIŇUJE

První písemnou zmínku týkající se této události ve 4. století zaznamenává významný církevní historik Eusebios z Kaisareie (265–339). Ten ovšem o příhodě se zázračným obrazem na látce mlčí a celou příhodu popisuje poněkud jinak.

„Král Abgar stižen strašnou nemocí poslal (za Ježíšem) posla a prosil ho, aby ho z nemoci vyléčil. Ten však jeho žádosti v tu chvíli nevyhověl, nicméně jej uznal hodným osobního dopisu, v němž mu sdělil, že pošle jednoho ze svých učedníků, aby jej vyléčil, a zároveň slíbil spásu jemu i celému jeho domu,“ zapisuje Eusebios.

Podle jeho verze však dochází k uzdravení krále až po Ježíšově zmrtvýchvstání, kdy apoštol Tomáš do Edessy vysílá Tadeáše, jednoho ze 70 učedníků, který zde má následně šířit Kristovo učení.

Znamená to, že se část o zázračném obrazu ve vyprávění objevuje až později a ve skutečnosti k něčemu takovému vůbec nedošlo?

King Abgar dostává zázračné plátno, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

PŮVOD NEZNÁMÝ

O tom, že na posvátném Mandylionu přeci jen něco bude, naopak vypovídá bezradnost vědců, kteří se pokoušejí zjistit, jak byl vlastně obraz vytvořen. Podobně jako u turínského plátna i zde existuje množství teorií, avšak žádné definitivní vysvětlení.

Byla vyslovena teorie, podle které by oba obrazy mohly být vytvořeny technikou fotogramu, což je metoda vytváření obrazů za pomoci přímého působení objektu na plochu s horní vrstvou citlivou na světlo.

To má ale háček. Jde o poměrně moderní technologii, která pochopitelně před dvěma tisíci lety nebyla dostupná. Vznikl tedy obraz působením jakési nadpřirozené síly, nebo snad za použití technologie, která v té době neměla vůbec existovat?

Dnes je Mandylion uložen v soukromé papežské kapli sv. Matyldy ve Vatikánu, odkud se je vzácně dostává na výstavy. Není tedy velmi pravděpodobné, že bude někdy v brzké době důkladně prozkoumán za použití nejmodernějších metod, který by mohly na otázky původu tajemného obrazu odpovědět.

Freska znázorňující krále Abgara s mandilionem v arménském Varagavanku, foto neznámý autor / Creative Commons / FAL
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 15.6.2022 3.2tis
K vrchu Blaník ve středních Čechách se váže zvláštní pověst, podle níž je v nitru hory ukryta celá armáda rytířů, kteří bdí nad naší vlastí.     Až prý bude Čechům nejhůře, mají blaničtí rytíři z hory vyjet a pomoci. Velitelem bájného vojska má být patron českého národa svatý Václav. Etnologové předpokládají, že prazáklad legendy […]
od Adriana Vojtíšková 14.6.2022 1.9tis
Tajemný muž známý jen jako slepý mládenec je asi nejznámějším českým věštcem. Ve svých vizích hovoří o střídání vládců Čech, druhé světové válce, upadání mravů, ale také o genetickém inženýrství, jehož rozkvět prý předznamená blízký konec.     Jeho proroctví ovšem pro Čechy nekončí nijak dobře. Měli bychom slovům slepého mládence věnovat pozornost, nebo je […]
od Jiří Nechanický 12.6.2022 8.4tis
V několikakilometrových frontách se tísní desetitisíce lidí. Někteří si s sebou přinášejí láhve, jiní kanystry. Každý si chce nabrat vodu z „pramene života“ v Tlacote. V naději sem přicházejí nemocní, ale i zdraví. Lačně polykají doušky zázračné vody jako prevenci proti všem nemocem, nebo se ji snaží získat pro své churavé blízké. Přibližně 300 kilometrů […]
od Adriana Vojtíšková 7.6.2022 2.6tis
V roce 1917 se třem malým dětem podle jejich slov opakovaně zjevila u portugalské vesnice Fátima Panna Marie.     Bohorodička měla Lúcii dos Santos, její sestřenici Jacintě a bratranci Franciscu Martovi údajně předat tři poselství. Prvním poselstvím mělo být vidění pekla, které prý Marie dětem zprostředkovala s tím, že lidstvo se řítí do záhuby […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.8tis
11. září 2001 dochází v USA k teroristickým útokům, při nichž zemře 3000 lidí. Mohlo jich být ale mnohem víc, někteří ovšem unikli smrti jako zázrakem. Něco ten den bylo v jejich životě jinak, a proto tu dnes mohou ještě být. Holly Winter chce spolu s nejlepší kamarádkou překvapit jejich společného kamaráda pracujícího ve věži […]