reklama
7. října 1849: Blouznící spisovatel E. A. Poe je po svém nalezení umístěn do cely, ve které umírá. Zabila ho otrava alkoholem?
Domů     Zázraky
Zázračný Mandylion: Ubrus s tváří Ježíše prý vyléčil lepru
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 13.10.2021
4.3tis
Mandylion na výstavě Expo 2000. Foto: Creative Commons/Wolfgang M./CC BY-SA 3.0
206
SDÍLENÍ
4.3tis
ZOBRAZENÍ

Mandylion nebo též obraz z Edessy je čtvercový kus tkaniny, na kterém je viditelný obraz mužské tváře. Jde prý o první vyobrazení Ježíše Krista. Vznikl neznámým způsobem a podle legendy má zázračnou moc, která uzdravila mezopotámského krále.

Mandylion na výstavě Expo 2000. Foto: Creative Commons/Wolfgang M./CC BY-SA 3.0 Ježíšova tvář má léčivé schopnosti, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo King Abgar dostává zázračné plátno, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Freska znázorňující krále Abgara s mandilionem v arménském Varagavanku, foto neznámý autor / Creative Commons / FAL

Mandylion údajně vzniká poté, co Abgar Ukkama, král starověkého mezopotámského regionu Osroéné, za Ježíšem vyšle malíře Ananiáše, aby mesiáše namaloval. Abgar trpí leprou a doufá, že Ježíšův obraz by jej mohl uzdravit.

Ananiáš sice nakonec nemůže svůj úkol splnit, ale Ježíš mu vyjde vstříc. Vezme prý ze stolu ubrus a otře si jím obličej. Nějakým zázračným způsobem se následně na tkanině objeví Kristova tvář. S tou pak malíř spěchá zpět do královského sídla v Edesse, kde se král z lepry skutečně uzdraví poté, co Ježíšovu tvář na Mandylionu políbí. Kolik je na této legendě pravdy?

Ježíšova tvář má léčivé schopnosti, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

HISTORIK IKONU NEZMIŇUJE

První písemnou zmínku týkající se této události ve 4. století zaznamenává významný církevní historik Eusebios z Kaisareie (265–339). Ten ovšem o příhodě se zázračným obrazem na látce mlčí a celou příhodu popisuje poněkud jinak.

„Král Abgar stižen strašnou nemocí poslal (za Ježíšem) posla a prosil ho, aby ho z nemoci vyléčil. Ten však jeho žádosti v tu chvíli nevyhověl, nicméně jej uznal hodným osobního dopisu, v němž mu sdělil, že pošle jednoho ze svých učedníků, aby jej vyléčil, a zároveň slíbil spásu jemu i celému jeho domu,“ zapisuje Eusebios.

Podle jeho verze však dochází k uzdravení krále až po Ježíšově zmrtvýchvstání, kdy apoštol Tomáš do Edessy vysílá Tadeáše, jednoho ze 70 učedníků, který zde má následně šířit Kristovo učení.

Znamená to, že se část o zázračném obrazu ve vyprávění objevuje až později a ve skutečnosti k něčemu takovému vůbec nedošlo?

King Abgar dostává zázračné plátno, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

PŮVOD NEZNÁMÝ

O tom, že na posvátném Mandylionu přeci jen něco bude, naopak vypovídá bezradnost vědců, kteří se pokoušejí zjistit, jak byl vlastně obraz vytvořen. Podobně jako u turínského plátna i zde existuje množství teorií, avšak žádné definitivní vysvětlení.

Byla vyslovena teorie, podle které by oba obrazy mohly být vytvořeny technikou fotogramu, což je metoda vytváření obrazů za pomoci přímého působení objektu na plochu s horní vrstvou citlivou na světlo.

To má ale háček. Jde o poměrně moderní technologii, která pochopitelně před dvěma tisíci lety nebyla dostupná. Vznikl tedy obraz působením jakési nadpřirozené síly, nebo snad za použití technologie, která v té době neměla vůbec existovat?

Dnes je Mandylion uložen v soukromé papežské kapli sv. Matyldy ve Vatikánu, odkud se je vzácně dostává na výstavy. Není tedy velmi pravděpodobné, že bude někdy v brzké době důkladně prozkoumán za použití nejmodernějších metod, který by mohly na otázky původu tajemného obrazu odpovědět.

Freska znázorňující krále Abgara s mandilionem v arménském Varagavanku, foto neznámý autor / Creative Commons / FAL
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 27.9.2022 3.0tis
Někteří lidé věří, že jim stačí najíst se jen jednou za velmi dlouhou dobu. Jiní pro změnu tvrdí, že nepotřebují jíst vůbec a že to dokážou díky Bohu. Skutečně to někteří katoličtí mystici dokázali? V polovině 19. století se Francie, podobně jako většina jiných evropských zemí, rychle rozvíjí. Víra však stále zůstává klíčovou součástí života drtivé […]
od Adriana Vojtíšková 24.9.2022 833
Za jeho mystickým leskem, který si cení šperkaři po celém světě, se totiž skrývají i mimořádné esoterické schopnosti. Právě díky nim je vyhledávaným talismanem a sličným pomocníkem pro každodenní život.     Často se tvrdí, že měsíční kámen je především kamenem žen, prospěje ale i mužům a dětem. Ochrání na cestách, pomůže s rozbouřenými hormony […]
od Pavel Polcar 16.9.2022 3.0tis
Megalitické památky jsou rozšířeny po celém světě, především pak v pobřežních oblastech. Co se týče Evropy, zde kameny obvykle pochází z období eneolitu a doby bronzové, s výjimkou Britských ostrovů, Portugalska a Francie, kde megality spadají do neolitu. Velice početné jsou bretaňské megality, které mimo jiné lákají také svou rozmanitostí. Cestou po pobřeží Středozemního moře […]
od Pavel Polcar 15.9.2022 3.7tis
Bazilika Zvěstování Panny Marie v severoizraelském Nazaretu je největším kostelem Blízkého Východu. Jedná se v pořadí o pátý kostel, vystavěný nad malou skalní jeskyní, jež se ve 2. století stala poutním místem. Legenda praví, že právě zde se měl Panně Marii zjevit archanděl Gabriel. V 60. letech byly ve zdejší oblasti prováděny archeologické vykopávky, které […]
od Pavel Polcar 13.9.2022 3.5tis
Ve 13. století se podařil transport Mariina domu z Nazareta do Loreta. Tehdy panoval neklid, doba to byla zmítaná křižáckými výpravami a válkami, zejména ve Svaté zemi v Palestině. Podle legend andělé zajistili, aby nemohlo dojít ke zničení Mariina domu. Psal se 10. květen 1291, kdy nebeští poslové nadzdvihli budovu a plynulým letem ji přenesli […]