Amatérskému fotografovi Martinu Leesonovi přejede mráz po zádech. Odpoledne se byl projít kolem zámku Dalzell, kde pořídil řadu snímků. Když si je večer prohlíží v počítači, všimne si bělavého přízraku v jednom z oken.
„To musí být duch,“ vydechne Leeson vyděšeně. Podařilo se mu na skotském panství vyfotit zdejší nejslavnější přelud?
Pes se naježí, začne zničehonic hlasitě vrčet a pak i štěkat. „Co ti je?“ ptá se jeho páníček nechápavě. Stojí před místností zvanou Pipers Gallery, v níž není ani živáčka. Pes ale jako kdyby někoho cítil, a nechce do pokoje za nic vkročit.
Není zdaleka prvním mazlíčkem, jemuž se zde něco podobného stalo. Právě po Pipers Gallery se má totiž procházet jeden ze tří „dámských“ přízraků skotského panství Dalzell. Ano, čtete správně.
Zámek, nacházející se v městečku Motherwell nedaleko Glasgowa, údajně neobývá jen jedna bílá paní, ale hned trojice takovýchto stvoření. Komu přeludy patří a proč tomu tak je?
Krví podlité oči
Hlídač pozvedne zrak. Světla, ozařující Pipers Gallery, totiž několikrát bez zjevného důvodu probliknou. K podobným jevům dochází v místnosti často.
Rozléhají se jí kroky, aniž by v ní někdo byl, sama se rozsvěcují a zhasínají světla nebo šíří nevysvětlitelný chlad. Zjevovat se v ní má i první zdejší přízrak. „Nosí zelené roucho a má krví podlité oči,“ uvádí publicistka Jocelyne LeBlanc.
Duchovi se kvůli barvě oblečení říká zelená paní. Má jít o dávnou šlechtičnu, která spáchala sebevraždu tak, že vypila jedovatý parfém. Její silueta se objevuje nejen v Pipers Gallery, ale i v ložnici, v níž spávala.
Přízračná tvář
„Dělal jsem snímky podzimní krajiny, když jsem si v jednom z oken zámku povšiml bílého stínu,“ vzpomíná 55letý fotograf Martin Leeson. V říjnu uplynulého roku se vydal na Dalzell, kde se mu možná podařilo zachytit další ze zdejších slavných přízraků.
Došlo mu to ovšem až večer, když si pořízené snímky prohlížel v počítači a ten s bílou postavou v okně si vyzvětšoval. „Byl jsem v šoku, když jsem spatřil, že ta osoba má tvář ducha,“ říká Leeson. Podle záhadologů zvěčnil bílou paní z Dalzellu.
Přelud má patřit služce z 19. století, která spáchala sebevraždu poté, co ji opustil milenec. Vyskočila přitom z okna, v němž Leeson zachytil i onen záhadný přízračný obrys.
Trest pro sebevrahy?
Vyděšený student se dá s křikem na útěk. V severním křídle Dalzellu dle vlastních slov narazil na vznášející se ženskou siluetu. V roce 1954 byl zámek přeměněn na chlapeckou školu. Ta zde nicméně dlouho nevydržela.
Zřejmě i proto, že si studenti stěžovali na to, že v budově dochází k paranormálním jevům. V severním křídle prý několik z nich spatřilo i přízrak popelavé barvy. „Jde o třetího ducha panství, šedou lady,“ domnívá se publicistka Amanda Moffet.
Má jít o přízrak armádní sestřičky, jež na zámku za 1. světové války ošetřovala raněné vojáky a jež nosila šedou uniformu. Také ona spáchala sebevraždu.
Stejně jako bílá a zelená paní nemůže najít klid údajně proto, že panství vyrostlo před dávnými staletími na místě někdejšího hřbitova.
Ti, kteří si zde sáhli na život, tak nemohou zamířit na onen svět a jsou na věky věků odsouzeni přebývat na Dalzellu jako přízraky…