7. března 1941: Západně od Irska mizí německá ponorka U 47.
Domů     Zjevují se přízraky zvířecích miláčků jen jejich páníčkům?
Zjevují se přízraky zvířecích miláčků jen jejich páníčkům?
od 31.3.2022
1.9tis
201
SDÍLENÍ
1.9tis
ZOBRAZENÍ

„Vím, že je to absurdní. Ale byl to Jip, o tom není pochyb!“ líčí v 80. letech 20. století Margaret Coolidgeová z Pennsylvánie, jak ji přivítal její kokršpaněl, když se vrátila z dlouhé cesty. Má to jeden háček.

Půl roku předtím nechala nemocného psa Jipa utratit. Přitom teď cítila jeho srst a slyšela jeho štěkot.

Když vědci ve 20. století otevírají staroegyptské hrobky, překvapí je malé mumie patřící zvířatům. Staří Egypťané se během své pozemské existence připravují na posmrtný život. Chtějí stejně luxusní existenci na onom světě dopřát i domácím mazlíčkům?

Navěky s mazlíčky

Určitě ano. Jejich duše je mají doprovázet i po smrti, proto zvířata mumifikují. Fresky a reliéfy na stěnách hrobek potvrzují, že jde o oblíbené společníky lidí, žádné obětiny.

Co se ale děje s dušemi zemřelých zvířat, ať už jejich těla zůstala v hrobkách s jejich dávnými pány nebo v současnosti skončí třeba na psím hřbitově?

Jaká hranice určuje duši?

Tuto otázku zahaluje rouška tajemství. Předpokládáme-li, že náš milovaný pes přijde do nebe, co se odehraje s duší mravence, kterého na procházce zašlápneme botou? Odpověď zatím neznáme.

Přisuzují-li filozofové duši jenom spirituálně vyvinutým jedincům, znamená to, že psí duše odchází do zvířecího nebe, ale duše mravence neexistuje? V hledání pravdy nám nepomůže ani náboženská víra.

Zatímco islám dává člověku jedinečné postavení, křesťané jsou sice ochotni připustit posmrtnou existenci zvířat, ale nevědí si s ní rady. Jak určit hranici, jaký zvířecí tvor má duši?

Vypadají jako film

Duchové zvířat jsou ponejvíce formou vizuální projekce životné energie určitého tvora,“ míní anglická odbornice na paranormální jevy Jenny Randlesová. Pokud pes umí vycítit smrt svého pána, má vědomí podobné jako člověk.

Ovšem lidé, kteří zažijí setkání se svým mrtvým domácím mazlíčkem, většinou říkají, že přízrak psa nebo kočky na ně nereaguje. Svědci přízraky zvířat vnímají spíše jako neživý film.

Ve formě ducha se obvykle zjevují jen zvířata člověku velmi blízká, což evokuje otázku: Která zvířata vůbec přežívají po smrti a jaký to má důvod?

Co se stane s mravencem?

Spiritismus tvrdí, že samostatně přežívají jenom duše poutané vztahem k člověku. Nižší formy života nemají individuální vědomí, a proto se nemohou zjevit v konkrétní podobě, ovšem přetrvávají jako skupinová duše.

Takže mrtvý mravenec se na rozdíl od našeho oblíbeného psa stane součástí jakési mravenčí podstaty, tedy skupinového vědomí.

Kdo je to na fotografii?

Existují svědectví páníčků, jimž se duch jejich oblíbeného psa či kočky zjeví v okamžiku jejich smrti. K dispozici máme i fotografie zobrazující zvířata v době, kdy už byla po smrti.

Fotograf se zaměřoval na jiný objekt a zvíře se objevilo až na výsledné vyvolané fotografii. Dochází tedy k jakémusi přerodu zvířecí duše – a pokud ano, odhalíme někdy toto tajemství?

Foto: PX FUEL
Související články
od 6.3.2026 2.4tis
Jednoho dne je městečko nalezeno zcela opuštěné. Jeho obyvatelé zmizeli neznámo kam a vše nasvědčuje tomu, že nešlo o plánované organizované vystěhování. Uvnitř jsou veškeré osobní věci obyvatel, nábytek, elektronika či dokonce jídlo na stole. Žádné oficiální vysvětlení nikdy nebylo podáno. Co se tu jen mohlo stát? Kdesi v listnatých, zelenými
od 5.3.2026 2.9tis
Z hustého Woldského lesa se ozve táhlé zavytí. Slyší ho i 24letá Jemma Waller, která jím projíždí ve svém autě. Mírně proto zpomalí a zadívá se mezi stromy. Její zorničky se okamžitě rozšíří hrůzou. V dálce totiž spatří obří stvoření s rudě planoucíma očima. Na co Jemma v takzvaném Newtonském trojúhelníku narazila? Mírně zvlněn
od 4.3.2026 2.9tis
Argentinský hřbitov je prý tak strašidelný, že pokud se sem někdo odváží po půlnoci, může tu zůstat navždy. Narazit tu lze na celou řadu přízraků mrtvých, kteří v okolí terorizují živé, a zřejmě také několik živých, kteří se pro změnu mstí mrtvým. Potížím se nevyhnul ani neslavnější zdejší nebožtík Juan Perón! Hřbitov La Cha
od 3.3.2026 3.2tis
V roce 2005 je na pláži ve skotském Prestwicku nalezeno tělo třicetileté Švédky Annie Börjesson. Policejní vyšetřování označí její smrt jako sebevraždu, zdrcení rodiče ale odhalí, že skotská policie během vyšetřování udělala neuvěřitelné množství chyb. Je to proto, že Annie byla odstraněna na příkaz někoho z vyšších míst?
od 2.3.2026 3.0tis
Na nádraží se shromažďují davy lidí, mezi nimiž je jeden, který trochu vyčnívá. Karel Šebek, český surrealistický básník a výtvarník, se údajně vrací z Prahy do Dobřan, kde by se měl nahlásit na léčebnou kliniku. Poté, co však nastoupí do vlaku, už ho nikdy nikdo nespatří. Český básník a výtvarník Karel Šebek (1941–1995) je přes třicet let nezvěstn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Aby při spaní nezlobilo…
panidomu.cz
Aby při spaní nezlobilo…
Jak vybrat správné prostěradlo, z jakého materiálu, má být samoupínací, nebo klasické? A jakou velikost zvolit?   Kvalitu spánku neovlivňuje jen postel a matrace, důležitý je i správný výběr prostěradla. Až si ho půjdete koupit, zaměřte se na čtyři důležité aspekty, podle kterých vybírejte.   Způsob uchycení * Napínací prostěradla: Jsou pohodlná, snadno se s
Jaro v kouzelném světě skla Koulier
epochanacestach.cz
Jaro v kouzelném světě skla Koulier
Jarní výstava v Řemeslné sklárně Koulier na Oflendě na Chrudimsku se právě otevírá a potrvá do 9. května tohoto roku. Udělejte si jarní rodinný nebo holčičí den plný krásy a inspirace pro nadcházející velikonoční výzdobu nebo Den matek. Obdivovat budete určitě ručně foukané skleněné kraslice, květinové motivy i veselé jarní dekorace. Čeká na vás více
Pomátl se první císař na rozumu?
historyplus.cz
Pomátl se první císař na rozumu?
K nebi stoupá zlověstný černý dým. Císařští úředníci totiž z rozkazu svého vládce házejí do plamenů prastaré texty a svitky. Některé z nich jsou staré přes 2000 let. Ze světa tak mizí mimořádně cenné písemné památky. První čínský císař se k razantnímu kroku prý odhodlal kvůli své matce… Dlouhé desítky minut už první čínský císař Čchin Š’-chuang-ti
Svedl Gondíkovou známý sukničkář?
nasehvezdy.cz
Svedl Gondíkovou známý sukničkář?
Na premiéře filmu Na horách se Adéla Gondíková (52) objevila v červeném kostýmku, ale zradil ji výstřih. Zády k fotografům ho rychle upravovala. Pikantní chvilka se odehrála před očima pobavených k
Zamilovaný člověk udělá vážně cokoli
skutecnepribehy.cz
Zamilovaný člověk udělá vážně cokoli
Když mi můj spolužák vyznal na plese lásku, zaskočilo mě to a vyděsilo. Nebyl to zrovna třídní krasavec, s tím jsem musela něco udělat. Na maturitním plese mi řekl, že mě miluje. Koukala jsem jako blázen. Proč se mi stávají takové věci? Celou dobu jsem očekávala, že mi lásku vyzná krasavec Homola, kluk štíhlý jako břízka, s očima
Australský Dům zázraků: Promlouvá tu k rodině mrtvý syn?
epochalnisvet.cz
Australský Dům zázraků: Promlouvá tu k rodině mrtvý syn?
Na předměstí západního Sydney stojí nenápadný rodinný dům. V roce 2006 se z něj ale stane jedno z nejpodivnějších poutních míst v Austrálii. Podle jeho majitelů tu totiž dochází k zázrakům, jejichž zdrojem je duch jejich mrtvého syna. Vrací se, aby pomáhal druhým? Jsou skvrny a nápisy na zdech skutečně projevem boží milosti?   V roce 2006 umírá při autonehodě jen
Placebo efekt: Jak může víra léčit tělo
epochaplus.cz
Placebo efekt: Jak může víra léčit tělo
Pilulka bez účinné látky, injekce s fyziologickým roztokem nebo operace „nanečisto“. A přesto bolest ustupuje, tlak se srovná a pacient se cítí lépe. Placebo efekt je jedním z nejpřekvapivějších důkazů toho, že naše mysl a tělo spolu mluví mnohem víc, než si připouštíme. Jak je možné, že víra v léčbu dokáže nastartovat skutečné biologické změny?
Bobule, semena, výhonky a listy ve stravě lovců a sběračů
21stoleti.cz
Bobule, semena, výhonky a listy ve stravě lovců a sběračů
Domestikace rostlin a zvířat je spojována až s neolitickou revolucí a rozvojem zemědělství. Ovšem důkazy jasně ukazují na to, že i ve stravě lovců a sběračů hrálo „ovoce a zelenina“ důležitou roli, do
Dopřejte si teplo, silný vývar a odpočinek
nejsemsama.cz
Dopřejte si teplo, silný vývar a odpočinek
Zima má své kouzlo, ale zároveň umí být pěkně ošidná. Díky našim tipům ale budete vědět, jak si poradit s nástrahami, které na vás venku číhají. Pokud nejste úplně v kondici, může se z prochladnutí rychle vyvinout nachlazení nebo rýma. Připravili jsme proto pro vás několik osvědčených prostředků, které si s těmito lapáliemi umí poradit. Horká voda hraje
Salát Panzanella
tisicereceptu.cz
Salát Panzanella
Základem tohoto italského salátu je čerstvá zelenina, hlavně rajčata, a kousky opečeného chleba. Potřebujete 2 velká rajčata 600 g cherry rajčátek 2 žluté papriky 300 g staršího chleba 100 m
Nomos získává iF Design Award 2026 za svůj Club Worldtimer
iluxus.cz
Nomos získává iF Design Award 2026 za svůj Club Worldtimer
Německá manufaktura Nomos Glashütte si připisuje další významné designové ocenění. Model Club Sport neomatik Worldtimer silver získal prestižní iF Design Award 2026 v kategorii produktového designu. H
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz