26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Neobjasněné události
Zmizení boeingu 727-223: Pátrala po něm i FBI a CIA!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 14.10.2022
762
Mohl letoun havarovat? Jeho trosky nenašlo ani rozsáhlé pátrání, foto Pixabay

Dva roky na letišti Quatro de Fevereiro v Angole stojí vysloužilé dopravní letadlo boeing 727-223 a čeká na převoz do Jihoafrické republiky. Jenže než k tomu dojde, boeing jednoho dne vzlétne z ranveje a od té doby ho navzdory intenzivnímu vyšetřování, do kterého se zapojí dokonce i FBI a CIA, už nikdo nikdy nespatří.

Mohl letoun havarovat? Jeho trosky nenašlo ani rozsáhlé pátrání, foto Pixabay Boeing jednoho dne odletěl neznámo kam, foto RuthAS / Creative Commons / CC BY 3.0 Angolské letiště Quatro de Fevereiro, foto L.Willms / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Podle jedné z teorií byl letoun prodán na náhradní díly, foto Pixabay

Nikdo neví, kam letadlo odletělo, kde přistálo či zda vůbec přistálo bezpečně. Není jasné ani to, kolik lidí bylo na palubě. Jedinými jistými pasažéry jsou letecký mechanik a pilot malých letadel Ben Charles Padilla z USA  a mechanik John Mikel Mutantu z Konga.

Takto by bylo možné shrnout neuvěřitelně bizarní případ, který svět aviatiky mate od roku 2003. Případ obklopuje mnoho otázek, na které ani po téměř 20 letech od podivného zmizení boeingu neexistuje odpověď.

Jak vůbec mohl letoun jen tak odletět, aniž by na letišti spustil poplach? Jak s ním dokázala vzlétnout dvojice mužů bez jakékoliv zkušenosti s tímto typem stroje? A hlavně, co se s boeingem stalo po opuštění letiště?

MĚLI HO JEN OPRAVIT

Boeing 727-223 registrovaný pod označením N844AA dlouho sloužil u American Airlines a poté byl ještě pronajímán různým subjektům. Když se dostal na letiště Quatro de Fevereiro v angolské Luandě, měl za sebou už úctyhodných 25 let v provozu.

Letoun zůstává dlouhé měsíce odstavený na letištní ploše, kde bez povšimnutí chátrá, dokud se nepřijde na to, že za něj nikdo neplatí letištní poplatky. V té době jej miamská společnost Aerospace Sales &

Leasing pronajímá muži jménem Keith Irwin, který má v plánu boeing využívat k přepravě nafty do diamantových dolů v Angole. Irwin si na stroje opravu najímá certifikovaného leteckého mechanika, leteckého inženýra a soukromého pilota Bena Padillu, který má se svým týmem za úkol uvést ho do letuschopného stavu.

Padilla na letounu skutečně začne pracovat, jenže místo aby ho nakonec odevzdal do rukou muži, který jej na práci najal, krátce před západem slunce dne 25. května 2003 ve společnosti svého konžského kolegy do Boeingu nastoupí a odletí s ním neznámo kam. Kde nakonec letoun mohl skončit?

Boeing jednoho dne odletěl neznámo kam, foto RuthAS / Creative Commons / CC BY 3.0

BEZE SLOVA ODLETĚLI

Padilla a Mutantu jednoduše nastoupili do letadla, vyjeli s ním na ranvej a následně bez povolení vzlétli, zatímco zarputile ignorovali výzvy řídící věže, odkud se šokovaný personál řízení letového provozu zoufale a bez úspěchu snažil posádku letadla kontaktovat.

S vypnutým odpovídačem, zhasnutými světly a plnou nádrží paliva, které by mohlo vystačit na necelých 2500 kilometrů letu, se letoun vydává na jihozápad nad Atlantický oceán. Je přitom nepochopitelné, že se dvojici mechaniků vůbec podařilo letadlo nastartovat, natož s ním vzlétnout.

K pilotování takového stroje je totiž nutný odborný výcvik, který oběma mužům chybí. Není však vyloučeno, že s nimi v kokpitu seděl ještě někdo další a zkušenější. S jistotou lze říci jen to, že letadlo vzlétlo a od té doby o něm nikdo neslyšel.

Přitom po něm intenzivně pátraly i americké úřady včetně FBI, CIA, ministerstev zahraničí a vnitřní bezpečnosti a amerického Centrálního velitelství. K incidentu totiž dochází jen dva roky po teroristických útocích na New York, což pochopitelně vyvolává obavy, že byl letoun unesen. Schyluje se k další podobné tragédii?

Angolské letiště Quatro de Fevereiro, foto L.Willms / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

JAKO BY SE VYPAŘIL

Masivní pátrání po zmizelém letadle probíhá současně v několika zemích. Prohledány jsou rozsáhlé oblasti na souši i na moři, ale žádné stopy po troskách nejsou nalezeny. Stejně tak neexistují žádné zprávy o letu nebo přistání neidentifikovaného boeingu 727.

Nic neodhalí ani satelitní snímky různých letištních ploch v Africe. Jako by se snad letadlo po opuštění angolského letiště doslova vypařilo. Přichází sice několik nepotvrzených pozorování letadla na různých vzdálených místech, jako je Guinea, Nigérie či Srí Lanka, ale ani tato stopa nikam nevede.

V roce 2005, kdy už je jisté, že se teroristická hrozba nepotvrdila, úřady vyšetřování v tichosti ukončí, aniž by zjistily, kam letadlo vlastně odletělo a co se stalo s jeho posádkou. Skončila jejich cesta na dně moře, nebo se jim nakonec podařilo někde bezpečně přistát?

Podle jedné z teorií byl letoun prodán na náhradní díly, foto Pixabay

ÚNOS, PODVOD, SESTŘELENÍ

Teorií o možném osudu letadla existuje hned několik. Jedna z vyšetřovacích verzí spekuluje o možném pojistném podvodu se zinscenovaným únosem. Majitel boeingu Maury Joseph, od kterého si Keith Irwin stroj pronajímá, již v minulosti čelil obvinění z falšování finančních výkazů a podvodu na investorech, ale FBI nenašla žádný důkaz, že by byl do zmizení zapleten.

Další teorie zmiňuje možnost, že Padilla letadlo ukradl, aby ho nechal sešrotovat na součástky. Teorie se opírá o několik nepodložených tvrzení některých Padillových přátel, podle kterých se strojem odletěl na odlehlou přistávací dráhu u západní hranice Tanzanie, aby ho zbavil součástek a prodal.

Poněkud temnější verze vypráví, že boeing sestřelilo angolské letectvo nad Atlantickým oceánem nebo se prostě zřítil kvůli neschopnosti posádky. Proč ale nebyly nalezeny trosky letadla? Existuje také teorie, že letadlo bylo uneseno někým, kdo již čekal ukrytý v letadle.

Padilla a Muhantu se na tom buď podíleli, nebo se stali obětí domnělého únosce. Přítomnost další osoby na palubě by koneckonců vysvětlovala, jak se vůbec boeing dostal do vzduchu, když ho ani jeden z mechaniků nedokázal řídit.

Pro žádnou z teorií ovšem neexistuje dostatek důkazů. Osud zmizelého letadla a jeho posádky tak zůstává nejasný.

Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 1.0tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.1tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Mirek Brát 24.11.2022 3.0tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.5tis
Vědci si již několik let lámou hlavu nad bizarním chováním některých mořských savců. Jejich početná hejna se záměrně vrhají na mělčinu a pokud se někomu podaří dostat je zpět do vody, nezřídka se mermomocí snaží dostat znovu na pláž. Pokoušejí se o sebevraždu?     Na západním pobřeží Austrálie asi 300 kilometrů od Perthu v […]
od Dalibor Vrána 23.11.2022 2.7tis
31. říjen, Halloween, je dnem, kdy za neobvyklých okolností umírá několik slavných osobností. Patří mezi ně legendární mistr úniků Harry Houdini (1874–1926), ale není zdaleka jediný… Tento původem maďarský iluzionista a eskamotér je ve své době obdivovanou celebritou. Ve 20. letech mu umírá matka a to v něm probouzí zájem o nadpřirozeno. Se svou manželkou […]