26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Náboženství a okultismus
Egyptská příručka rituální síly: Jsou v ní návody na mocná kouzla!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 14.10.2022
868
Magie byla běžnou součástí života starověkých Egypťanů, foto Pixabay

Tajemný rukopis sepsaný v 7. nebo 8. století v Egyptě obsahuje nejrůznější magické návody a tajemství. Kdo příručku sepsal, zůstává nejasné. Badatelé se však domnívají, že by mohlo jít o dílo ztracené křesťanské sekty.

Magie byla běžnou součástí života starověkých Egypťanů, foto Pixabay Příručku možná sepsala sekta vyznávající biblického Seta, foto Feofan Grek / Creative Commons / Volné dílo Mnoho kouzel je obsaženo také v Knize mrtvých, foto Captmondo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

O tom, že starověcí Egypťané hojně praktikovali magii, obsáhle vypovídají již různé texty známé Knihy mrtvých, v nichž jsou obsaženy různé návody a rituální postupy související především se smrtí a přechodem do podsvětí.

A 1300 let starý koptský rukopis dokládá, že magickou praxi nevymýtil ani příchod křesťanství. Historie dvacetistránkového pergamenového rukopisu není zcela jasná. Předpokládá se, že byl sepsán a používán někdy v 7.

nebo 8. století našeho letopočtu, pak na stovky let zmizel a vynořil se až v roce 1981 u vídeňského překupníka se starožitnostmi Michaela Fackelmanna. Od něj rukopis odkoupí Univerzita Macquarie v Austrálii.

Styl písma napovídá, že pochází z Horního Egypta a dialekt poukazuje na okolí starověkého města Chemenu.  Poté, co se rukopis v roce 2014 konečně podaří rozluštit, začnou vědci jeho autorství přičítat Setovcům, záhadné heretické raně křesťanské sektě, která v sedmém století našeho letopočtu vymřela a o které dnes víme jen pramálo. Co o jejich náboženském systému příručka odhalí?

Mnoho kouzel je obsaženo také v Knize mrtvých, foto Captmondo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

LÁSKA, DUCHOVÉ A TRÁPENÍ

„Začíná dlouhou řadou invokací, které vrcholí kresbami a slovy moci. Po nich následuje řada předpisů nebo kouzel, která mají vyléčit posedlost duchy a různé neduhy nebo přinést úspěch v lásce a podnikání,“ vysvětlují australští univerzitní profesoři Malcolm Choat a Iain Gardner.

V Příručce rituální moci, jak badatelé kodex nazývají, se lze také dočíst, jak sesílat milostná kouzla nebo léčit leptospirózu, bakteriální infekci, která je dodnes rozšířená a může být smrtelná. Co činí rukopis zajímavým, je řada invokací odkazujících na Ježíše.

Díky nim badatelé příručku spojují se Setovci. Většina obyvatel Egypta v době, kdy měla příručka vzniknout, vyznávala křesťanství, Setovci však ve svém systému víry a praxe kombinují křesťanství, gnosticismus, okultismus, mytologii a další směry.

Stoupenci hnutí se označují za potomky biblického Seta, třetího syna Adama a Evy. Set vystupuje jako Spasitel, který Setovcům zprostředkoval jejich poznání.

Věděli snad víc, než jejich současníci? Pokud ano, mohl by pergamenový kodex odhalit tajemství, která sekta před ostatními chránila.

ZÁHADNÁ POSTAVA

Vůbec nejzáhadnějším aspektem kodexu je tajemná ústřední postava jménem Baktiotha, na kterou odkazuje už úvodu rukopisu, a další zmínky o ní se objevují na mnoha dalších místech textu.

„Vzdávám ti díky a vzývám tě, Baktiotho: Velký, který je velmi důvěryhodný; ten, který je pánem nad čtyřiceti a devíti druhy hadů,“ uvádí se v překladu. Choat a Gardner na konferenci před vydáním knihy o kodexu, kterou spolu sepsali, vysvětlují:

„Baktiotha je ambivalentní postava. Je velkou mocí a vládcem sil v materiální říši.“ Jenže v žádném dalším egyptském textu mimo tento kodex Baktiotha neexistuje a není tak vůbec jasné, o koho se jedná. Poukazuje text na nějaké dosud neznámé staroegyptské božstvo? Nebo byla postava známá jen autorům tohoto rukopisu?

Příručku možná sepsala sekta vyznávající biblického Seta, foto Feofan Grek / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Pixabay, Creative commons
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Jiří Nechanický 25.11.2022 1.8tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.1tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.3tis
Způsobů ke komunikaci se zemřelými je více. Nejprve se rozhodněte, zda po duchovi chcete přesné odpovědi, či jen odpovědi typu: ano, ne, nevím. Sežeňte si několik lidí, se kterými budete seanci provádět, doporučený počet účastníků je tři až pět. Nepodceňujte volbu prostředí. Mělo by jít o tichou zatemněnou místnost. Duch by totiž mohl okny odejít. Stejně […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.7tis
Exorcismus je vděčné téma pro filmové zpracování. Jenže realita má do filmů daleko. Již na začátku 20. století se nejprve na jevištích a posléze i na filmových plátnech objevuje hra Dybuk od S. Anského (1863–1920), které drsně líčí židovský exorcismus nad dívkou posednutou zlým duchem. Na filmovém plátně pak přichází v roce 1973 Vymítač ďábla natočený Williamem Friedkinem (*1935), který dostává […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.9tis
V okolí města New Orleans oblasti se dříve dobře dařilo kněžkám voodoo, které jsou prý zodpovědné za paranormální jevy zaznamenávané ve zdejších močálech. Nejstrašnější událost má prý na svědomí Julia White. Ta po své smrti měla způsobit obří pohromu a zabít tak stovky nevinných.     Močály Manchac se rozkládají na velké části amerického státu […]