Rychlé rádiové záblesky v současné době patří k největším záhadám vesmíru. Tyto krátké impulsy velice intenzivního záření občas přiletí na Zemi, a nikdo neví proč. Podle některých názorů je k nám vysílají mimozemšťané. V roce 2018 astronomové zaznamenali hned 15 nových záblesků!
Rychlé rádiové záblesky občas zachytí teleskopy z různých koutů planety. Podle jedné teorie by tyto energetické jevy mohly být následkem nějaké vzdálené katastrofické události, například srážky hvězd.
Jiní vědci jsou přesvědčeni, že signály ve skutečnosti pocházejí z naší sluneční soustavy a jejich sílu je možné vysvětlit tím, že jsou nám tak blízko.
Ozývají se ale také hlasy, podle kterých jsou signály umělého původu, a jde tedy o důkaz existence mimozemšťanů.
„Možnost, že jsou umělého původu, si skutečně zaslouží zvážení,“ tvrdí Avi Loeb (*1962) z astrofyzikálního ústavu Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Má pravdu?
Mimozemská komunikace?
„Žádný z dosud zaznamenaných rychlých rádiových záblesků se neopakoval. Tedy kromě jednoho.
Šlo o FRB 121102, který má mít původ v tři miliardy světelných let vzdálené galaxii,“ uvádí současná americká astronomka Alison Klesman. V roce 2018 lidé z projektu Breakthrough Listen, který se snaží najít ve vesmíru inteligentní mimozemskou komunikaci, ohlásili, že z tohoto zdroje přišlo dalších 15 záblesků.
Badatel Vishal Gajjar je zachytil na teleskopu Green Bank v Západní Virginii, přičemž ten nejjasnější z nich měl prý frekvenci 7 GHz. To je přitom vyšší frekvence, než jakou měl jakýkoli jiný záblesk z FRB 121102. Jak to vysvětlit?
Blíží se velké odhalení?
Zachycení rychlých rádiových záblesků vždy vyvolá celou řadu otázek. Jaký objekt ve vesmíru může signály nepravidelně na různých frekvencích vysílat? Skutečně s tím mají něco společného mimozemšťané? Nebo jsou všechny podobné teorie zcela absurdní?
Faktem zůstává, že záblesky zachycují teleskopy s ohromným zpožděním vlivem dálky, ze které přicházejí. To znamená, že k jejich vzniku došlo v dávné minulosti, a i kdyby za vším stáli obyvatelé cizí planety, mohli mezitím klidně dávno vymřít.
„Ať už se ukáže, že rychlé rádiové záblesky jsou podpisy mimozemské technologie, nebo ne, náš projekt každopádně pomáhá posunout hranice nové a rychle rostoucí oblasti našeho chápání vesmíru kolem nás,“ dodává současný ředitel projektu Breakthrough Listen Andrew Siemion.