reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Paranormální jevy
Zvíkovská věž Markomanka: Místo s tajemnou pověstí
Filip Appl
od Filip Appl 19.10.2020
4.9tis
Hrad Zvíkov. Foto: hrad-zvikov.cz
553
SDÍLENÍ
4.9tis
ZOBRAZENÍ

V Jihočeském kraji ležící hrad Zvíkov je krásnou historickou památkou vypínající se nad vodní nádrží Orlík. A stejně jako mnoho středověkých hradů i on ukrývá nejedno tajemství. Tím největším je bezesporu prazvláštní věž zvaná Markomanka.  Skutečně v ní straší?

Hrad Zvíkov. Foto: hrad-zvikov.cz Věž Markomanka. Foto hrad-zvikov.cz Arnošt Vašíček. Foto www.knihovna-zaben.cz

Nebe nad Zvíkovem je zatažené hustými tmavými mraky. Řemeslník pracující v korunní síni věže Markomanky se znepokojeně ohlíží. Během prací při natáčení pohádky Marie Růžička má neustále pocit, jako by ho někdo sledoval.

Jeho manželka, která za ním před chvílí přišla, najednou ztuhne úlekem a ukazuje kamsi do rohu místnosti. Popisuje, že tam spatřila mihnout se nějakého podivného malého tvora připomínajícího shrbeného staříka.

Její manžel však nic nespatří a na události časem téměř zapomene. Jenže později se ukáže, že jeho žena nebyla jediná, kdo ve zvláštní věži hradu Zvíkov něco spatřil. Naopak. Podle mnoha lidí je věž naplněná skutečně temnou energií, která k sobě nejspíše poutá duše zemřelých lidí.

Může právě to za zvláštní poruchy přístrojů – ať už kamer nebo mobilních telefonů, ke kterým tam občas dochází?

Věž Markomanka. Foto hrad-zvikov.cz

NEPŘÍJEMNÉ POCITY

Ostatně i samotné natáčení zmíněné pohádky provázely mnohé podivnosti a po něm i velké tragédie. Říká se, že někteří členové štábu si tam odsud odnesli trochu té temné energie v sobě a pověrčiví lidé dokonce věří, že právě tato zkušenost přispěla k pozdějšímu úmrtí herce Jiřího Kuldana (?–1996) a režiséra Aleše Horala (1958–1996).

V dalších letech po natáčení začali hrad a v něm se tyčící věž navštěvovat mnozí senzibilové a záhadologové. Kupříkladu Arnošt Vašíček (*1953), který tam zachytil na kameru zvláštní temnou postavu.

I řada návštěvníků dodnes hovoří o zvláštním mrazení v zádech nebo pocitech cizí přítomnosti. Když k tomu přidáme podivné znaky vytesané do kamenů a nejasný původ, který může sahat až do keltských dob, je jasné, že pověst tajemného a strašidelného místa tuto věž jen tak neopustí.

Arnošt Vašíček. Foto www.knihovna-zaben.cz
Foto: hrad-zvikov.cz, www.knihovna-zaben.cz
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 2.2tis
Jako fata morgana je označována optická iluze viditelná v úzkém pásu nad obzorem. Fata morgana se může objevit na souši i na moři. V případě vodního prostředí panuje podezření, že je tento jev odpovědný za velkou část pozorování záhadných lodí, a to jak na moři, tak i na velkých vnitrozemských jezerech. Pro vznik faty morgany […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Tragické krveprolití, při němž umírá šest členů rodiny DeFeových, se stává předlohou několika hororů. Skutečný příběh odehrávající se v roce 1974 v městečku Amityville je přitom stejně děsivý a záhadný jako jeho verze filmové verze.     Krvavá scéna se policistům naskytne v noci 13. listopadu 1974 poté, co vtrhnou do domu na Ocean Avenue […]
od Mirek Brát 26.6.2022 1.7tis
Broumovský klášter Řádu svatého Benedikta je spojen nejen s takzvanou kopií Turínského plátna, ale i s fextem, člověkem, jehož ostatky se po smrti jaksi odmítají rozložit. Důkaz se nachází v klášterním podzemí. Do východočeského Broumova se v roce 2000 dostal soubor desítek mumifikovaných těl ze sedmnáctého a osmnáctého století. Původně byly uchovávány v kryptě farního kostela svatého Prokopa ve Vamberku. […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.3tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 2. část Obchvat Stocksbridge, Stocksbridge Ve srovnání s ostatními se jedná o poměrně novou silnici, i tak se ale k Stocksbridge váže plno paranormálních událostí. Silnice spojuje M1 s A1616 a od zahájení stavby v roce 1988 se stala místem pro řadu strašidelných podvodů. Během prací dva hlídači […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
Top 10 nejstrašidelnějších silnic Spojeného království – 1. část Cesta duchů, A75 od Gretny po Annan Jen na skotské straně hranice je trasa pověstná extrémně špatně osvětlenou silnicí. Od Gretny po Annan si mohou tmavé cesty pohrát s myslí člověka a vyvolají obzvláště děsivé představy. Zejména paranormální minulost této silnice je velmi dobře známa. Policie […]