Starověký Řím sice měl své pomyslné srdce ve Středomoří, během výbojů i obrany hranic se však jeho vliv posouval i hodně daleko na sever. S tím souvisí záhada římského pochodového tábora v Pardubickém kraji.
Při rozšiřování inženýrských sítí v Jevíčku se našly stopy dokumentující historii této lokality až do období před dvěma tisíci lety. Tehdy se zde totiž utábořili římští legionáři, obávaní a efektivní vojáci jedné z největších starověkých říší.
Legionářský tábor
V Jevíčku bylo možné identifikovat linii ohraničující plochu římského pochodového tábora. Rovněž se zde našly pozůstatky římské keramiky, které pomohly stopu římských legionářů na Pardubicku přesněji datovat.
Mělo se tak jednat o tábor spadající do období takzvaných markomanských válek, které vedl římský císař Marcus Aurelius. Římský pochodový tábor v Jevíčku měl plochu mnoha hektarů, což predikuje velikost vojenské jednotky. Rozhodně se nejednalo o nějaký izolovaný legionářský oddíl.
Římané a Česko?
Kam římští legionáři z Jevíčka směřovali? Tato otázka není zatím vysvětlena. Je však dost dobře možné, že v budoucnu další archeologické nálezy posunou přítomnost římských legií na našem území zase o něco severněji.
Ostatně, směrem z Česka k věčnému městu Římu neukazuje pouze archeologie, ale i jiné vědní obory, například genetika.
U velké části naší populace byly zjištěny nejen geny skandinávské a germánské, ale i středomořské.
Je pravděpodobné, že některým římským legionářům se v Čechách a na Moravě zalíbilo ještě dlouho předtím, než se na úsvitu našich dějin vynořil jistý praotec Čech.