Některé regiony, aby lapaly pocestného na večeři a nocleh rybářskou sítí. Jiné čelí celosvětové invazi záhadologů. Legendární Oblast 51 za „velkou louží“ zná asi většina z nás.
A co takhle její evropský protějšek, kterým může být i francouzská vesnice Rennes-le-Château?
V obci žije necelá stovka obyvatel. Každý rok sem však přijíždějí desítky tisíc lidí ze všech koutů světa. Co je sem do jižní Francie tak láká?
Mekka záhadologů
Základem moderní proslulosti vesnice jsou konspirační teorie spojené zejména s knězem Berengerem Saunierem. Především v 50. a 60. letech minulého století se okolo Rennes-le-Château objevila řada senzačních zpráv.
Měla se zde ukrývat Archa úmluvy i poklady Šalamounova chrámu ukořistěné Vizigóty. Později se objevila i hlášení o pozorování UFO.
Olej do záhadologického ohně jistě přidaly i kniha a později film Šifra mistra Leonarda. Nepřekvapí tak, že vesnice je považována za analogii amerického Roswellu i britského (skotského, abychom nikoho neurazili) jezera Loch Ness.
Tajemství kněze Sauniera
Záhady kolem této francouzské vesnice můžeme i odbýt mávnutím ruky. Hodně z nich je ovšem provázáno s právě již zmíněným knězem Berengerem Saunierem, a to byla skutečná reálná postava z přelomu devatenáctého století a dvacátého století.
Záhada kolem tohoto římskokatolického kněze vznikla celkem prozaicky. Dokázal zde totiž vybudovat imponující náboženský a světský areál, ačkoli jeho oficiální příjmy byly velmi skrovné.
Pochybovači tak nikdy neuvěřili, že takovou sumičku dokázaly zajistit pouze dary věřících a příspěvky na mše. Prý Saunier objevil v kostele tajné pergameny, které mu ukázaly cestu k pokladu Blanky Kastilské. Záhady jsou jako sněhové koule.
Nabalují na sebe další a další příběhy. Francouzská „Oblast 51“ začala žít svým novým životem.