V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát.
Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení!
Z jejího konce navíc jako kdyby ústil kabel končící v hranatém kvádrovém tvaru, možná skříňce. Po zveřejnění zarážejícího nálezu se ihned vyrojí alternativní teorie tvrdící, že staří Egypťané vládli technologiemi dalece přesahujícími jejich dobu.
Nevysvětlitelná scéna ze stěny chrámu dostává název Světlo z Dendery. Důkladně se této záhadě věnuje dvojice rakouských spisovatelů Peter Krassa (1938–2005) a Reinhard Habeck (*1962) ve své knize Záhady faraonů:
Elektrický proud a vyspělá technologie ve starém Egyptě, která vyšla v roce 1996 i u nás.
Ve Švýcarském Mystery Parku, zábavním centru zaměřeném na nadpřirozeno, jehož autorem je tamější slavný záhadolog Erich von Däniken (*1935), byl od roku 2003 k vidění dokonce funkční model denderského světla, vytvořený na základě rytiny ze stěny chrámu.
Jak by se mohli Egypťané k vynálezu, který si teprve roku 1879 nechal patentovat Američan Thomas Alva Edison (1847–1931), dostat?
Budiž světlo
Jakým způsobem mohla žárovka fungovat? Odpověď by podle některých teorií mohla nabízet i tzv. Bagdádská baterie. Ta byla nalezena roku 1936 v Iráku, ale odborníci věří, že ve skutečnosti pochází z Egypta.
Jde o 14 cm vysokou hliněnou nádobu, která má uvnitř železnou tyč a měděný plech stočený do válcovitého tvaru. Když se naplní kyselou tekutinou, dojde k elektrolýze a vzniku napětí 2 volty. Mohlo být nějak takto poháněno Světlo z Dedery?
I toto vysvětlení má své odpůrce. Vzniklá energie by totiž byla příliš slabá pro praktické využití. O slovo se hlásí také egyptologové. Podle nich výjev na zdi zobrazuje jeden z egyptských mýtů o stvoření světa.
Ten vypráví, že se z prapůvodního moře Nun jako první vynořil lotosový květ. Z něj se zrodil Ra, bůh Slunce, který následně stvořil vesmír coby bublinu vzduchu obklopenou nekonečnou temnotou. A právě to prý vidíme v chrámu bohyně Hathor.
Had symbolizuje boha Ra, oválný tvar je pak bublinou života, v níž se všichni nacházíme. Je tedy Světlo z Dendery nakonec jen mytologickým příběhem a vyobrazené postavy znázorňují zrozené lidstvo? Ale co ta spousta zvláštních detailů připomínajících fungující mechanismus?