Nový vysoce výkonný dalekohled vypuštěný do kosmu 25. prosince loňského roku k Zemi před několika dny vyslal první dechberoucí fotografie vzdáleného vesmíru v dosud nevídaných detailech.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba má být modernějším a výkonnějším nástupcem Hubbleova dalekohledu, který NASA do vesmíru vynesla v roce 1990. Společné úsilí vědců z NASA, Evropské vesmírné agentury a Kanadské vesmírné agentury dokázalo vytvořit vysoce citlivý přístroj, které je schopný zachytit objekty až stokrát slabší než nejslabší objekty detekovatelné Hubbleovým dalekohledem.
Trojice agentur minulý týden zveřejnila debutovou pětici snímků zachycených dvěma různými kamerami dalekohledu, aby světu ukázala, co jejich nejnovější vynález dokáže.
Na fotografiích je k vidění například okraj hvězdotvorné oblasti v mlhovině Carina, která se nachází se ve vzdálenosti 7 600 světelných let. Díky svým infračerveným senzorům dalekohled poprvé ukazuje dříve neviditelné hvězdy.
VZDÁLENÉ KOUTY
Dalším zachyceným objektem je prstencová mlhovina v souhvězdí Vela. Tento rozpínající se oblak prachu a plynu kolem umírající hvězdy je od Země vzdálen 2 500 světelných let.
Dalekohled vyfotil také skupinu pěti galaxií nacházející se v souhvězdí Pegase ve vzdálenosti asi 290 milionů světelných let.
„Každý snímek je novým objevem a každý z nich poskytne lidstvu dosud nevídaný pohled na vesmír,“ prohlašuje na tiskové konferenci před odhalením snímků ředitel NASA Bill Nelson.
„Tento teleskop bude schopen proniknout oblaky prachu a spatřit světlo ze vzdálených koutů vesmíru.“