Má koňskou hlavu, dlouhý krk, dva páry ploutví vyrůstající z dlouhého štíhlého těla. Čas od času jsou vidět také jakési hrby na hřbetě vyčnívající z vody.
A právě tyto hrbu údajně zachycuje video z roku 1960. Je na nahrávce skutečně natočena legendární lochneska?
Britský badatel Timothy Kay Dinsdale (1924–1987) by mohl být označován různými přívlastky, avšak „nevzdělaný, nezkušený a unáhlený“ mezi ně nepatří.
Dinsdale má za sebou kariéru v britském královském letectvu, pracuje jako letecký inženýr a svůj volný čas věnuje intenzivnímu pátrání po jezerním monstru. Celkem se za svého života zúčastnil 56 výprav.
V dubnu roku 1960 odcestuje k jezeru Loch Ness na expedici. Už pátého dne, přesněji 23. dubna, letec stojí na molu a pozoruje, jak se na opačné straně jezera něco pohybuje a zanechává to za sebou výraznou brázdu.
Muž se chopí kamery a během následujících okamžiků natáčí necelou minutu dlouhý černobílý film, na němž je nejvíce patrná právě masivní brázda, která se tvoří za nejasným rychle plujícím objektem.
Dinsdale věří, že objekt, který nafilmoval, je právě onen často zmiňovaný hrb příšery. Kromě toho také tvrdí, že koncem své expedice viděl ještě několikrát, jak lochneska vystrčila z vody hlavu a dlouhý krk. Natočit se mu to ale nepodařilo. Je ale na videu skutečně záhadný tvor?
ŽIVÝ ČI NE?
Na film se důkladně podívají odborníci ze zpravodajského střediska leteckého průzkumu. Jejich cílem je zjistit, zda jde o neživý objekt, či nějaké zvíře. Výsledky analýzy tvrdí, že věc ve vodě je pravděpodobně živá.
Skeptikové se ale proti těmto závěrům ostře postaví. Tvrzení zpravodajců zpochybňují s tím, že použitá technika je nepřesná. Sami jsou přesvědčeni, že objekt na nahrávce není nic jiného než menší motorový člun.
Nejenže brázda na hladině člunu tomu zcela odpovídá, ale i sám objekt, přestože je rozmazaný, za všeho nejvíc vypadá přesně jako malé plavidlo. Je tímto záhada Dinsdaleovy nahrávky rozluštěna a uzavřena?
NOVÉ DŮKAZY
V roce 1993 v případu nastává zvrat. Americká televizní společnost Discovery Communication se na záběry podívá znovu a pomocí moderních technologií film „vyčistí“, aby byl zřetelnější.
Poté vyjde najevo, že na záběrech je cosi, co blízce připomíná hlavu a krk plesiosaura. Za ní je pak na hladině zřetelný stín, který zase odpovídá tělu druhohorního tvora, které je ponořeno pod vodou. Technik, který film zkoumá, pak překvapeně prohlašuje:
„Než jsem tem film viděl, myslel jsem, že lochneska je jen snůška nesmyslů. Teď už si nejsem tak jistý.“ Může být Dinsdaleův film považován za jeden z důkazů, že v jezeře skutečně žije cosi velkého?