V oblasti Slavkovského lesa mezi Sokolovem a Horním Slavkovem se nachází bájný vrch Krudum. S touto lokalitou je spojeno množství legend a záhad. Jedna z nich říká, že je to místo hornických mší. Cožpak o to, hornické mše probíhaly i na jiných místech. Zde se jich však prý účastnily duše mrtvých horníků!
Co se týká legend, ty se v případě vrchu Krudum mísily často s realitou. Příkladem je pověst o tamním pozdně románském kostelu. Podle odborníků nikdy neexistoval. Pouze však do doby, než byly v rámci archeologického průzkumu objeveny jeho pozůstatky.
Keltská pevnost na vrcholu?
Krudum je spojován už s Kelty. To by mohlo vysvětlovat zvláštní název vrchu. Ten je pravděpodobně keltského původu, přičemž se jedná o složeninu slov crum (ve významu kulatý) a dúnon (v překladu pevnost).
Reminiscenci na Kelty má rovněž jedna z místních legend. Ta vypráví o záhadném kameni s neznámými (zřejmě keltskými) znaky. Jejich vyluštění znamenalo volnou cestu k pokladu. Kámen prý je stále ukrytý kdesi v okolí vrcholu.
Přízračné hornické mše
Další záhada se týká již zmíněných přízračných mší mrtvých horníků. Probíhat mají v ruinách tamního kostela sv. Mikuláše. Zajímavé je, že někteří badatelé soudí, že kostel svatého Mikuláše byl postaven na místě nějaké starší keltské stavby. Křesťanské legendy se zde tak mísí s možnými pohanskými rituály.
Nejlepší je Krudum navštívit a zažít mystickou atmosféru tohoto místa. A propos, můžete se dívat na legendy a historii Krudumu pěkně z nadhledu. V roce 2008 byla na jednom z jeho vrcholů postavena moderní rozhledna.