Bible ušla dlouhou cestu, než se dočkala podoby, v jaké ji známe nyní. Byla to ale cesta plná přepisování, škrtů a vyřazování celých obsáhlých spisů.
Na přání církve z ní zmizely mimo jiné i texty zobrazující Ježíše jako zlomyslného spratka a Jidáše naopak jako jediného, kdo skutečně pochopil jeho učení. Jaká byla původní podoba Bible, se kterou církev nehodlala smířit?
Církev ospravedlňuje hamižnost a prolitou krev!
Bibli, jak ji známe, tvoří dohromady 39 posvátných knih Starého zákona a 27 knih Nového zákona, mezi nimi jsou i čtyři apoštolská evangelia podle Marka (5–68), Matouše (†74), Lukáše (†84), a Jana (15–asi 100), která byla do oficiální podoby Bible schválena jedním z prvních křesťanských kazatelů Irenejem z Lyonu (mezi 140 až 160–202).
Původně ovšem byly evangelií nejméně tři desítky. Další úpravy probíhají postupně během 3. a 4. století a završují roku 367, kdy alexandrijský biskup Athanasios z Alexandrie (asi 296–373) dokončuje seznam schválených částí.
Podle jakého klíče bylo rozhodováno o tom, jaké texty se do Bible dostanou a jaké by naopak měly zůstat mimo oči věřících? Dnes převažuje názor, že finální podoba Písma byla uzpůsobena tak, aby vyprávěla jednotný příběh.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.