S italským opatstvím Lucedio je spojen mýtus o skladbě, která má prý sílu ovládnout či naopak osvobodit zlého ducha. Pokud byste si ji chtěli byť jen vybrnkat, buďte prosím opatrní. Legendy varují!
Opatství se nachází v severozápadní části Italské republiky. Založeno bylo již ve dvanáctém století. V roce 1874 bylo opatství sekularizováno.
O uzavření opatství se zasazoval i samotný papež Pius IX. V současnosti jsou bývalé budovy opatství začleněny do areálu zemědělské farmy zaměřené na produkci rýže.
Ďábelská skladba
Magická a esoterická skladba měla název Lo spartito del diavolo, v neobratném českém překladu Ďáblův notový záznam. Nejprve se badatelé domnívali, že mysteriózní skladba je pouze legendou.
V závěru dvacátého století se však notový záznam této podivné skladby, k velké radosti satanistů, objevil na stěně odsvěceného kostela Madonna delle Vigne. Skladba má prý moc uvěznit zlého ducha v kryptě pod kostelem. Pozor!
Pokud se však hraje skladba pozpátku, má naopak sílu tohoto ducha osvobodit. Temný příběh o notách se silou ďábelskou dobře zapadá do kontextu dalších legend spojených s opatstvím Lucedio. Podle nich byli zdejší mniši posedlí démony.
Sisyfovský exorcismus
Praktikovali černé mše, pořádali sexuální orgie, a vůbec nebyli příkladem zbožné a pracovité mnišské komunity. S oblibou se oddávali kratochvilnému exorcismu. Proč kratochvilnému, rozuměj zábavnému?
Právě pro uvěznění, znehybnění, fixaci a izolaci zlého ducha jim sloužil zmíněný notový záznam. A když se ukázalo, že zlý duch je schopný socializace a nemusí být do skonání věků v kryptě, stačilo možná nějakému vtipálkovi v kutně hrát skladbu pozpátku.
A chudák právě sloužící exorcista mohl začít znovu. Jako bájný Sysifos! Zlý duch sem, zlý duch tam, zlý duch sem… Marnost nad marnost, všechno je marnost! To už je snadnější pěstovat tu rýži…