Jure Grando (1579-1656) byl historicky jeden z prvních upírů. Oním pochybným prvenstvím samozřejmě myslíme dokumentaci jeho hanebných činů písemnou formou v historických záznamech. Co o tomto upírovi z poloostrova Istrie vlastně víme?
V dobových záznamech je Jure Grando většinou označován jako strigoi. Tento termín podle jazykovědců odpovídá pojmenování pro upíra a čaroděje. Temný příběh rodáka z vesnice Kringa byl opakovaně odborně i beletristicky zpracován. Stále je v něm však množství záhad.
Vstal z hrobu
Jure Grando skonal přirozenou smrtí, později však vstal z hrobu jako upír a terorizoval rodnou vesnici. Klepal na dveře příbytků. Což o to, to nebylo zase tak nic strašného, kdyby v domech, na jejichž dveře strigoi Jure zaklepal, brzy někdo nezemřel.
Navíc upír přepadl v ložnici svoji bývalou ženu a dožadoval se po ní, ač už byl po smrti, neodkladného plnění manželských povinností. Noční potulky upíra po vesnici se samozřejmě nesetkaly u tamní veřejnosti s velkým pochopením.
Radikální řešení
Jeden z vesničanů se pokusil upíra probodnout hlohovou holí. Nepodařilo se. Místní kněz otec Giorgio vsadil na symbol kříže, sílu víry a moc božího slova. Při setkání s upírem se dovolával Ježíše Krista.
Všechno bylo marné… Vesničané začali zvažovat krajní řešení. Jak se usnesli, tak se také stalo.
Vykopali rakev a na tělesných pozůstatcích provedli dekapitaci – oddělení hlavy. Teprve po této radikální proceduře přestal upír-strigoi s nočními toulkami vesnicí.