Americký spisovatel sci-fi Terry Bisson (*1942) napsal povídku nazvanou Oni jsou z masa. V ní se dvojice inteligentních mimozemských bytostí vydává na misi s cílem najít a zaznamenat všechny další formy života ve vesmíru.
Mají podobu dvou světelných paprsků. Může to tak být i v realitě?
Když narazí na Zemi, jsou zaskočení. Nejde jim na rozum, že tyto podivné pohyblivé hmoty tvoří život založený na bázi uhlíku. A že jsou z masa a kostí, tak přeci žádná jiná jim známá rasa nevypadá!
Ve finále jim lidstvo přijde příliš bizarní a groteskní na to, aby vůbec mělo smysl je kontaktovat. Nechápou samotnou podstatu naší existence. Proto se rozhodnou nepořídit ani žádný záznam do deníku, sluneční soustavu označí slovem „neobývaná“ a letí pryč.
Nemáme stejný přístup při našich pátráních i my? Co když mimozemský inteligentní život přehlížíme a nepovažujeme ho za hodný naší pozornosti?
Díváme se pozorně?
Když se řekne mimozemšťan, každý si představí strašidelnou postavičku s malým tělem a velkýma očima. Je to představa natolik vžitá, že ji skoro automaticky předpokládáme.
V roce 2018 psychologové z univerzity ve španělském Cádizu zkoušeli pozornost 137 dobrovolníků. Ukázali jim snímky povrchu různých planet a chtěli, ať tam najdou stopy mimozemského života.
Všichni byli natolik soustředění na nejrůznější mimozemsky působící artefakty, že jen necelých 30 % z nich jmenovala i muže v gorilím kostýmu, který byl na fotkách rovněž skryt.
Podle Gabriela G. De La Torreho, vedoucího celé studie, to dokazuje, že bychom měli rozšířit svůj pohled na to, co považujeme za mimozemské. Jinak to neuvidíme, ani pokud to budeme mít přímo před očima.
Americký astronom Seth Shostak (*1943) tvrdí, že mimozemšťané budou stroje vynalezené jejich živými předchůdci.
„Hledáme planety, které by byly obyvatelné pro nás, ale místo toho bychom měli pátrat po místech, kde by přežily stroje, kde by měly dostatek energie.
Snažíme se pořád najít svoje dvojníky, ale nemyslím si, že takhle vypadá inteligentní většina ve vesmíru,“ uzavírá zřejmě lehce sarkasticky Shostak.