Astronomové ohlásili objev nové Zemi nejbližší černé díry. Označena je jménem Gaia BH1 a nachází se v blízkosti, kterou vědci označují za náš „vesmírný dvorek“.
Tento objev prý dokládá, pravděpodobně existují další Zemi mnohem bližší černé díry, které ještě čekají na své objevení.
V naší sluneční soustavě ani v její blízkosti se naštěstí žádné černé díry, které by mohly ohrozit existenci života na Zemi, nenacházejí.
S postupem času je však vědci objevují ve stále menších vzdálenostech od nás, což naznačuje, že možná nejsme tak daleko, jak jsme doufali.
Před nedávnem astronomové identifikovali černou díru pojmenovanou Gaia BH1 v binárním hvězdném systému v souhvězdí Ophiucha. Od Země se nachází ve vzdálenosti asi 1 566 světelných let, což vědci označují za náš vesmírný dvorek.
Tato vzdálenost je polovina vzdálenosti dřívější nejbližší známé černé díry, což naznačuje, že pravděpodobně existují ještě další Zemi mnohem bližší černé díry, které stále čekají na své objevení. Číhá někde v blízkém vesmíru další zabiják hvězd?
NEPRAVDĚPODOBNÝ PŘEŽIVŠÍ
Objev je významný také proto, že samotný hvězdný systém je mimořádně neobvyklý a vědci jsou překvapeni, že vůbec existuje.
„Toto je první jednoznačná detekce hvězdy podobné Slunci na široké oběžné dráze kolem černé díry s hvězdnou hmotností v naší galaxii,“ vysvětluje astrofyzik a hlavní autor studie Kareem El-Badry.
Černá díra Gaia BH1 byla původně hvězdou 20krát hmotnější než naše Slunce. Na konci svého života několikanásobně zvětšila svou velikost a pohltila vše, co jí stálo v cestě. Záhadou proto zůstává, jak je možné, že její průvodce je stále přítomen.