Informace, že by u afrického veletoku – řeky Kongo mohla přežít evoluci kolonie velkých dinosaurů, se začaly objevovat v osmnáctém století. Původ legend o těchto tvorech však sahá do mnohem starší doby.
Jaká je šance, že by v budoucnu mohly cestovní kanceláře zvát své klienty na africké dinosauří safari?
Záhadný tvor v povodí Konga byl pojmenován jako mokele-mbembe. V překladu z domorodého jazyka je to „ten, který zastaví tok řeky“. Byl popisován jako zvíře přibližně velikosti slona či velkého hrocha. Charakteristická pro něho byla hladká kůže a dlouhý krk.
Dinosaurus s averzí na hrochy
První moderní zmínka o mokele-mbembe pochází z roku 1909, kdy byl tento tvor zmíněn v autobiografii slavného lovce zvířat Carla Hagenbecka (1844-1913). Samotný Hagenbeck spekuloval, že se snad jedná o tvora podobného druhohornímu brontosaurovi.
Brzy se objevily i zprávy, že například nízký počet hrochů v africkém jezeře Bangweulu má na svědomí právě mokele-mbembe.
Tento tvor, ač býložravý, měl být z nějaké neznámé příčiny „vysazen“ proti hrochům a útočit na ně, aniž by nějak výrazně usiloval o jejich konzumaci.
Nosorožec jako inspirace?
Legendy o mokele-mbembe nešlo ignorovat. Víra, že takový tvor opravdu v povodí Konga žije, byla v této části Afriky silně zakořeněná. Výpravy za odlovem či alespoň vyfotografováním záhadného tvora se vrátily s nepořízenou.
Současně se hledalo další objasnění celé legendy. Někteří badatelé se domnívají, že inspirací pro vznik tvora mokele-mbembe byl nosorožec.
Pravdou však je, že anatomie nosorožce příliš neodpovídá popisu tvora s dlouhým krkem. Zdá se, že na africké safari za dinosaury mohou zájemci aktuálně zapomenout. Mokele-mbembe je zatím v bezpečí…