Slavný „ohýbač lžiček“ Uri Geller v roce 1982 uspořádá bizarní experiment. Má v úmyslu ve stanovený čas vysílat do světa psychickou energii, pomocí které mohou být opraveny nefunkční přístroje kdekoliv na Zemi. A mnoho domácností prý hlásí úspěch.
Legendární izraelský iluzionista Uri Geller (*1946) svou kariéru začíná na konci 60. let, kdy svá kouzelnická čísla předvádí v různých zábavních podnicích. Jeho hvězda začne strmě stoupat na začátku 70. let poté, co vystoupí v britské televizi.
O několik let později jako odpověď skeptikům, kteří jsou mu věčně v patách a jeho schopnosti zpochybňují, se rozhodne své schopnosti veřejnosti dokázat tím, že bude psychokinetickými silami působit na přístroje napříč celém světem.
Překvapivé výsledky
V létě roku 1982 proto oznamuje, že bude z obchodního centra v New Yorku vysílat psychickou energii, kterou veřejnost může použít k opravě nefunkčních přístrojů. Postačí k tomu prý Gellerova fotografie a trocha pozornosti.
„Deset minut přístroj hlaďte a hovořte k němu,“ instruuje Geller. „Opakujte mu neustále: Pracuj! Sprav se! Pracuj! Sprav se! Nestyďte se, hlasitě na něj křičte a věřte, že se opraví.
Výsledky vás překvapí.“ Ohlasy veřejnosti jsou navzdory očekávání či spíše zbožnému přání některých Gellerových kritiků ohromující.
Po skončení experimentu začínají přicházet zprávy od mnoha lidí po celém světě, kterým se údajně podařilo uvést do chodu dávno nefunkční přístroje. Přispěly k tomu Gellerovy schopnosti?
Odpověď skeptiků
Výsledky odvážného a poněkud výstředního experimentu zřejmě mnoho skeptiků překvapí, ne však Jamese Randiho (1928–2020), který už má dopředu promyšlený protiúder.
Tento kanandsko-americký kouzelník a zarytý skeptik odhalující i ty nejpropracovanější triky je postrachem všech iluzionistů, věštců, léčitelů, telepatů a psychokinetiků, kteří si přisuzují nadpřirozené schopnosti.
Je také Gellerovým vytrvale urputným pronásledovatelem a prohlašuje, že sám dokáže zopakovat jakýkoliv z Gellerových „zázraků“ a dokázat tak, že ve skutečnosti nejde o nic víc, než o pouhou manipulaci s myslí diváků.
Dokáže vysvětlit i masové opravy spotřebičů na dálku? Randi Gellerův experiment v menší obměně skutečně s vysokou úspěšností opakuje!
Falešný telekinetik způsobí spoušť
Aby Randi dokázal, že podobného efektu lze dosáhnout kdykoliv bez jakýchkoliv mimořádných sil, pověří svého asistenta, aby vystoupil v jednom rozhlasovém vysílání, kde se bude vydávat za muže s psychokinetickými schopnostmi.
Randiho asistent, aniž by udělal cokoliv dalšího, žádá posluchače, aby zavolali zpět, pokud se jim během jeho telekinetického působení přihodí něco nadpřirozeného. Zanedlouho se telefon zběsile rozezvoní.
„Zrcadla pukala, kočky šílely, žárovky explodovaly, na oknech se objevovaly praskliny, klimatizace a lednička přestaly fungovat,“ líčí spisovatel Simon Welfare spoušť, kterou jednotliví volající popsali.
„Toaletní papír spadl z ruličky a někde v dosahu rozhlasového vysílání MWCA v New Yorku začal kýchat kokršpaněl a rozbilo se prasátko, z něhož se do noci vysypal poklad drobných mincí.“ K těmto událostem by podle Randiho došlo tak jako tak.
Důvěřiví posluchači však cítili potřebu přičíst je na vrub neexistujícím schopnostem Randiho asistenta. Stalo se totéž i v případě vysílání Uriho Gellera? Čas od času se přeci stane, že zdánlivě nefunkční spotřebiče po nějaké době samovolně „ožijí“.