V roce 1813 byla v plném proudu britsko-americká válka, označovaná i jako druhá americká válka za nezávislost. Aktivní úlohu v ní přijal též škuner nesoucí jméno Young Teazer. Toto plavidlo zároveň patří i k celosvětové mysteriózní flotile lodí duchů. Pojďme se na jeho příběh detailněji podívat.
Příčinou britsko-americké války v letech 1812-1815 byly spory ohledně sfér vlivu v oblasti námořního obchodu u pobřeží Severní Ameriky.
Psal se rok 1813, kdy si škuner Young Teazer připsal několik úspěšných útoků na britské síly v oblasti Nového Skotska, na území dnešní Kanady. V zátoce Mahone Bay se však americká loď dostává do osudové pasti.
Zkázonosný výbuch škuneru
Výjezd z Mahone Bay blokovala britská loď HMS Houges. Její kapitán se rozhodl vyslat k americkému škuneru čluny s vojáky, aby Young Teazer dobyli přímým útokem. Posádka amerického škuneru by neměla proti britskému výsadku šanci.
Ještě před tím, než první britský člun mohl přirazit k trupu škuneru, se však ozval mohutný výbuch. Young Teazer byl explozí těžce poškozen.
Přežilo jen několik zraněných a popálených námořníků. Ti dosvědčili, že zástupce kapitána škuneru vhodil lucernu do lodního skladiště střelného prachu. Proč? Prý byl dezertér z britského námořnictva a věděl, že by ho v případě dopadení čekala oprátka.
Ve stresové situaci zvolil řešení, které bychom soudobým jazykem mohli nazvat rozšířenou sebevraždou.
Přízrak předpovídající bouři
Na tuto událost americko-britských námořních střetnutí z počátku devatenáctého století by se možná zapomnělo, nebýt toho, že se škuner Young Teazer vrátil k pobřeží Nového Skotska v podobě přízraku – lodi duchů.
Zajímavé na tom je, že se škuner jeví oku pozorovatele jako hořící či vybuchující loď. Nejčastěji jsou pozorování tohoto plovoucího přízraku hlášena z období okolo 27. června.
Právě tento den v roce 1813 se Young Teazer v zátoce Mahone Bay potápí. Při výbuchu umírá i třicet mužů jeho posádky. Co mohou lidé na pobřeží očekávat, když se objeví přízračná hořící loď duchů?
Tento fenomén, nazývaný Teazer Light, údajně funguje spolehlivěji než předpověď počasí. Viděl někdo v noci hořící Young Teazer? Pak jistě přijde k ránu silná bouře…