Mohlo by se zdát, že tajné společnosti jsou záležitostí minulosti nebo že své dlouhé prsty využívají hlavně v zahraničí. Opak je pravdou. Že o nich u nás příliš neslyšíme? Jistě, vždyť jsou tajné!
Mystické a okultní spolky mají poměrně velké základny i v Česku. Co dělají, jaké jsou jejich cíle a nakolik jsou jejich dveře otevřené lidem zvenku?
Řád růže a kříže neboli rosenkruciáni je starobylým tajným sdružením holdujícím ezoterní a okultní praxi. Jeho kořeny bychom našli v Německu 17. století. To je ale tak všechno, co o původu tohohle spolku můžeme říct. Ví se toho totiž až překvapivě málo.
V Čechách s rosenkruciány sympatizují v historii někteří významní šlechtici, pro které je studium okultna koníčkem.
Dlouhá pauza
Čáru přes jejich aktivity ale udělá příchod komunismu. Až v roce 1990 zakládá v tehdejším Československu rosenkruciánskou pobočku jistý doktor Nevrkla. Od té chvíle sdružení vzkvétá.
Jeho představitelé, například velmistr Michal Eben, několikrát vystoupí na veřejnosti, ale jinak se o rozsahu hnutí i jeho cílech v Česku ví jenom velmi málo.
Tajnost nade vše
Jedna z velkých ctností, kterou rosenkruciáni nejen u nás vyznávají, je mlčenlivost. Ta se týká nejen veřejnosti, ale i vlastní rodiny a přátel. Neveřejná příručka pro novice rosenkruciánů je v tomto směru dost výmluvná.
V jedné verzi, která prosákla na veřejnost, se říká: „Rádi bychom znovu upozornili na to, že je opravdu velmi nutné zachovávat mlčenlivost ve všem, co se týká záležitostí a studia A. M. O. R. C. [= Řád růže a kříže]. Nikomu nevyprávějte o svých prožitcích během iniciace.“
Co smí vědět rodina?
Co se tedy smí rodiny zasvěcených dozvědět? Mohou vědět o existenci a učení řádu, ale jeho členové o něm mají dovoleno hovořit výlučně věcně a nevyzrazovat nic z mystiky.
„Vysvětlete svému partnerovi, své rodině, že začínáte se studiem metafyziky o vlastním smyslu života. Nikdy neukazujte známým monografie nebo texty Vašich rituálů, ani Vaši korespondenci s námi,“ radí příručka.
Gnostická škola
Protože skuteční rosenkruciáni si svou identitu pečlivě hlídají, je na veřejnosti známější škola, která se k jejich odkazu také hlásí – Lectorium Rosicrucianum, která vzniká roku 1935 v Nizozemí.
U nás začíná působit také, ale až po revoluci a podle svých vlastních slov „se odvolává na prastarou tradici škol mystérií, je však moderní ve svém poselství, které musí apelovat na silně individualizované vědomí člověka 20. a 21. století.“
Necháte se zasvětit?
A co si o rosenkruciánech myslí odborníci? Religionisté klasifikují Lectorium Rosincrucianum jako jedno z nových náboženství, která si berou prvky z těch již existujících. Svá centra má Lectorium Rosincrucianum v Praze a Brně.
Pořádá přednášky, společenské události a zasvěcuje si své zájemce a adepty do různých mystérií. Ambice ovládat svět a ovlivňovat ve velkém společenské dění nemají.