Íránské bajky se často zmiňují o mytickém opeřenci jménem Huma. Tento pták prý prožije celý život při jednom nekonečném letu a nikdy se nedotkne země. Je Huma jen legenda, nebo takový zástupce ptačí říše někdy existoval?
Huma je i v moderní době posvátným tvorem nejen v Íránu, ale též v Uzbekistánu. Ve druhém případě je jeho stylizovaná podoba dokonce součástí státního znaku této vnitrozemské země ve Střední Asii.
„Doletěl“ do vesmíru
Pokusit se ulovit Huma? Bláhové i životu nebezpečné konání! Proč? Podle tradice každý, kdo tohoto neúnavného letce poraní nebo zabije, zemře do čtyřiceti dnů. Z oblasti Íránu se legenda, jejímž středobodem je pták Huma, dostala i do okolních zemí.
Vysoko na nebi ho hledali například obyvatelé Indie či Turecka. Huma však doletěl mnohem výš a dostal se až do vesmíru. Byl po něm pojmenován asteroid s číslem 3988, který původně objevila americká astronomka Eleanor Francis Hellin (1932-2009).
Huma v Čechách?
V úvodu jsme položili otázku, zda Huma někdy existoval? Ano, dokonce je možné pozorovat ptáka Huma i v naší republice. Dravec z íránských legend je totiž spojován s orlosupem bradatým (Gypateus barbatus).
Ten je u nás úspěšně chován hned v kvartetu zoologických zahrad. Někteří ornitologové zároveň připouštějí, že Huma byl druhem již vyhynulého ptáka, který kdysi v minulosti opravdu žil.
Jeho charakteristickou vlastnost celoživotního letce vysvětlují tak, že se mohlo jednat o specializovaného dravce hnízdícího na stromech. V takovém případě by měly pravdu legendy. Huma by se totiž za život země opravdu nemusel dotknout.