V roce 1984 byla v rašeliništi nedaleko britského Manchesteru nalezena přirozená mumie muže. Na levém rameni měla pásek z liščí kůže. Právě proto se neznámému, jehož životní pouť se uzavřela před dvěma tisíci lety, říká i Liščí muž. Kým byl za života, jak a proč zemřel?
Při nálezu mumie byly nejprve kontaktovány policejní složky. Bylo totiž patrné, že muž zemřel násilnou smrtí. Zachovalost těla hovořila pro nedávnou vraždu. Vraždu ano, ale dozajista promlčenou uběhnuvšími téměř dvaceti stoletími. Do pátrání se daly i týmy archeologů a historiků.
Trojnásobná poprava
Šokující bylo zejména zjištění, že k usmrcení muže byly v krátkém sledu použity tři způsoby popravy. Nejprve byla jeho lebka proražena silnými údery, poté byl škrcen a bylo mu podříznuto hrdlo. Začala se pomalu skládat děsivá skládačka celého příběhu.
Pravděpodobně se jednalo o rituální obětování. Muž byl podle všech známek druidem.
Jeho obětování mělo získat pomoc od trojice bohů keltského pantheonu – Teutata, Taranise a Esuse. Každý z nich vyžadoval při lidské oběti jiný specifický způsob popravy.
Lidská oběť
Zkoumání mumie Liščího muže přineslo mnoho poznatků. Vědci se však mohou jen dohadovat, zda si muž vybral svůj osud aktivně, tj. sám se nabídl k obětování, nebo zda byl vybrán k rituálu například losováním. Co bylo cílem tohoto obřadu?
Jedna z teorií tvrdí, že Liščí muž byl vysoce postaveným druidem, jehož obětování bylo zoufalým pokusem o zastavení ofenzivy římských legií na Britských ostrovech v roce 60 našeho letopočtu. Lidská oběť měla získat přízeň trojice mocných keltských bohů. S jejich pomocí měli být Římané poraženi.
Teutates, Esus a Taranis však oběť Liščího muže nepřijali. Římská moc nad keltským obyvatelstvem Britských ostrovů končí až v roce 410, kdy zaniká zdejší římská provincie Britannia.