Do bytu španělského šéfkuchaře Rafaela Pereze vráží dva muži v kuklách. „Dáš nám všechny prachy, co máš,“ křiknou na něj. „A pak tě spolu s tvojí sousedkou odděláme!“ V tu chvíli vyděšeného muže napadne jediné, telepaticky se s ženou spojit a varovat ji. A podle všeho se mu to skutečně podaří!
Na barcelonskou policejní stanici vchází v roce 1980 osmdesátiletá žena jménem Isabela Casas a sděluje policistům šokující informaci: „Měla jsem děsivý sen. V něm se mi zjevila tvář mého souseda Rafaela zkroucená strachem.
Pak jsem slyšela jakýsi tajemný hlas, který mi sdělil, že nás chce oba někdo zabít.“ Policisté vše poslouchají se znuděným výrazem ve tváři.
Podle výpovědi Isabely jí šestapadesátiletý šéfkuchař Rafael Perez navštěvoval každý den, ale pak jednoho dne náhle přestal. Až po třech dnech od jejich posledního setkání od něj prý dostala vzkaz, že bude několik týdnů mimo město.
Je možné, že ho k tomu někdo přinutil? Tajemný sen Isabelu přesvědčí, že se Rafaelovi možná stalo něco krutého.
„Chcete, abychom vám uvěřili, že se s vámi ve snu telepaticky spojil a sdělil vám, že vás a jeho chce někdo zabít?“ ptá se nevěřícně jeden z policistů. „Přesně to vám tvrdím,“ odvětí rozhodně Isabela. Má pravdu?
Došlo k únosu!
Ve chvíli, kdy policisté naleznou spoutaného Pereze v půdním skladu domácího nářadí, pochopí, že ke zločinu skutečně došlo. „Vloupali se ke mně dva muži. Donutili mě, abych jim podepsal 28 šeků na moje celoživotní úspory.
Řekli mi, že až je všechny postupně vyberou, tak zavraždí mě i moji sousedku Isabelu, o které věděli, že se s ní každý den vídám. Donutili mě jí napsat vzkaz, že budu týdny pryč, aby měli klid na práci,“ tvrdí rozrušený šéfkuchař a pokračuje:
„Celou dobu, co jsem tady ležel spoutaný, jsem na Isabelu myslel.“ Potvrzují jeho slova přenos myšlenek? Policisté si na lupiče počkají a chytí je přímo na místě činu.
„Jak se to jen mohli dozvědět?“ vrtá hlavou zločincům ve chvíli, kdy je policie zavírá do cely předběžného zadržení. Co přesně se osudového dne vlastně stalo?
Přenos myšlenek?
Kritikové příběhu se domnívají, že šéfkuchař měl prostě štěstí, protože jeho sousedka trpí nočními můrami. Ve skutečnosti byl prý její zásah pouhou náhodou.
Odborníci zabývající se mimosmyslovými schopnostmi ale tvrdí, že nám telepatie může v mnoha případech skutečně zachránit život. Často se údajně stává, že se cítíme špatně přesně ve chvíli, kdy je někdo z našich blízkých v nebezpečí.
„Je skutečně zvláštní, že navzdory mnoha důkazům se nám existenci telepatie nechce věřit,“ dodává anglický spisovatel a odborník na podobné případy Stuart Gordon. Jak si ale podobnou schopnost osvojit?