Používá se pravděpodobně až od 19. století. Je to znak satanistů, symbol černé magie.
„Netvrďte mi, pane Langdone,“ ozval se Fache, „že pentagram nemá s ďáblem nic společného…“ Langdon se zamračil. Pěticípá hvězda dnes nemohla chybět v žádném filmu o satanistických mordýřích.
Langdon mohl pokaždé vyletět z kůže, když viděl pentagram v podobném kontextu, protože je to symbol od základů božského původu. „Ujišťuji vás, že bez ohledu na to, co ukazují v kinech, je satanistická interpretace pentagramu historicky pomýlená.
Prapůvodně představoval ženský princip, ale během tisíců let byla symbolika pentagramu zkreslena. V tomto případě se to neobešlo bez potoků krve.“
Otočíme symbol, otočíme význam
Úryvek možná znáte. Pochází ze slavné Šifry mistra Leonarda Dana Browna (*1964).
Pravdou ale je, že pentagram původně dokonce ani ve své obrácené podobě, tedy cípem dolů, podle teorií některých vědců zabývajících se okultismem, nemá nic společného se Satanem. Ba naopak.
Vychází z klasického „pozitivního“ pentagramu, který je v raných dobách znázorňován cípem nahoru i dolů bez jakékoliv významu.
Udělat z otočení pentagramu i otočení jeho významu napadne pravděpodobně až okultistu Eliphase Léviho (1810–1875) v roce 1856. Paradoxem je, že svoji profesní dráhu začíná jako římskokatolický kněz.
Čeho se dočkal svatý Petr?
Satanisté později přidají hlavu kozla a celý symbol zvaný bafometova pečeť někdy umisťují i na obrácený kříž. Ten je mimochodem k nerozeznání od toho, který býval symbolem svatého Petra.
Tento Kristův učedník je na svoji vlastní žádost ukřižován hlavou dolů, protože smrti stejné jako Ježíš Kristus není podle svého názoru hoden.