1. dubna: Apríl! Ničemu nevěřte.
Domů     Tajuplná La Doncella. Jak zemřela incká dívka?
Tajuplná La Doncella. Jak zemřela incká dívka?
od 27.4.2023
3.3tis
341
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

V druhé polovině 90. let byly na vrcholu argentinského vulkánu Llullaillaco nalezeny zmrzlé mumie tří inckých dětí. Především tělo mladé dívky nazvané La Doncella se stalo jednou z nejzachovalejších mumií světa.

Podařilo se badatelům odhalit, co se dívce stalo? A jak je možné, že je její tělo i po takové době stále zachovalé?

Archeolog Johan

Reinhard se spokojeně usmívá. Začíná mu být jasné, že jím vedená expedice, složená z amerických, argentinských a peruánských odborníků na inckou historii, skončí nevídaným úspěchem.

Skupina, která prohledávala nejvýše položená místa 6700 metrů vysoké sopky Llullaillaco, totiž navzdory nepříznivým podmínkám a krutému počasí objevila hrob se třemi velmi dobře zachovalými dětskými těly.

Především jedna ze dvou nalezených dívek je v až neuvěřitelně dobrém stavu. Její tělo je tak zachovalé, že to vyrazí dech i zkušeným badatelům.

„Je stále možné rozpoznat jemné chloupky na jejích pažích,“ popisuje nález sám Reinhard na tiskové konferenci, kde objev oznamuje veřejnosti. Spolu s mrtvými je v hrobě objeveno i množství rituálních předmětů, z nichž některé obsahují zbytky jídla. Co se oněm nebohým dívkám stalo?

Pohřební mohyla na vrcholku argentinského vulkánu ukrývalavelké překvapení.
Pohřební mohyla na vrcholku argentinského vulkánu ukrývalavelké překvapení.

Z vyšší společnosti

La Doncella neboli Panna. Takovou přezdívku si vyslouží zesnulá dívka stará více než 500 let.

„Její nepoškozené tělo bylo zabaleno do nádherné žluté látky ozdobené geometrickými ornamenty,“ dodává k nálezu Reinhard s tím, že na hlavě mumie byla posazena kožešinová čepice. Po vyzvednutí a zabezpečení mumifikovaných těl začíná velké bádání.

Vědci se snaží zjistit o zesnulých co nejvíce a rychle docházejí k poznatku, že s největší pravděpodobností nešlo o žádné otrokyně nebo zajatkyně.

Z ornamentů údajně vyplývá, že patřily naopak mezi elitu tehdejší společnosti. Mezi elitu, která se patrně nemusela kromě panovníka zodpovídat téměř nikomu. A přesto se historici víceméně shodují: děti byly s největší pravděpodobností obětovány. Jenže z jakého důvodu a proč právě ony?

Vykrmovali je

Záhadu podtrhuje také fakt, že mezi Inky bylo obětování dětí spíše vzácností využívanou při opravdu zásadních událostech. Souhlas s tím navíc musel dát přímo incký panovník.

V tomto případě však takovému kroku nasvědčuje třeba i výsledek výzkumů, ze kterého vyplývá, že byly děti rok před smrtí velmi nadstandardně krmeny těmi nejkvalitnějšími potravinami, což byla v té době kukuřice nebo sušené lamí maso.

Během onoho roku patrně byly vybrané děti také podrobovány nejrůznějším očistným rituálům a tajemným procedurám, o kterých dnes můžeme jen spekulovat.

Následoval odjezd k hoře, na jejímž úpatí vznikl – dle archeologických nálezů – tábor, ze kterého poté skupina vedená patrně inckým knězem vystoupala až k obětišti.

Tam byly děti zdrogovány rostlinou koka a alkoholem a uloženy ke spánku, ze kterého už se neprobudily. Skutečně se po smrti dostaly ke svým předkům, jak tehdejší lidé věřili?

Usmíření bohů?

Tajemné okolnosti neopustily zesnulé děti, jejichž těla udržel v dobrém stavu hlavně mráz a řídký vzduch, ani po jejich smrti.

Badatelé zjistili, že jedno z nich bylo zasaženo bleskem, což muselo na Inky – pokud o tom tedy věděli – působit doslova jako znamení bohů.

Samotná La Doncella navíc byla v trochu jiné poloze, s největší pravděpodobností trpěla plicní infekcí, a řada vědců předpokládá, že mohla mít ještě výrazně vyšší postavení než zbylé dvě děti. K čemu mohla tak zásadní oběť sloužit?

Podle nejrozšířenějšího názoru šlo o snahu naklonit si boha jménem Inti. Ten je spojován se Sluncem a bývá také zobrazován jako zlatý sluneční disk. Šlo snad nakonec o potřebu přivolat lepší počasí a zlepšit tím úrodu?

Pokud ano, Inkové patrně museli být už poměrně dost zoufalí. Nebo se nakonec ukáže, že La Doncella zemřela ještě kvůli něčemu úplně jinému?

Princezna Ukok

V roce 1993 je během archeologických vykopávek na pohřebišti Ak-Alacha v ruské Altaji objevena mumie asi 25leté ženy. Záhy se z ní vyklube jedna z největších záhad této části světa. Mumie je nazvána altajskou princeznou nebo princeznou Ukok.

Podle pověr místních je strážkyní vrat do podzemí a ochránkyní lidu, kterou není radno budit.

Badatelé nicméně mumii vyzvednou a prozkoumají, aby zjistili, že patří dobře postavené ženě, která však mohla být spíše kněžkou nebo šamankou. Naznačují to mimo jiné i pozoruhodná tetování, která má po těle.

Vyzvednutí mumie ovšem pobouřilo především pověrčivé obyvatele Altaje, podle kterých začala po tomto činu kraj stíhat jedna pohroma za druhou. Dokud prý nebude mumie opět pohřbena, kletba neskončí.

Rozřeší vše nakonec soud, na který se už před lety obrátila rada starších Republiky Altaj?

Foto: shutterstock.com, youtube.com, wikimedia.org
Lokalita:
Související články
od 1.4.2025 698
Voda stříká na všechny strany. Námořníci přepadávají přes zábradlí a topí se ve zpěněných vlnách. Bájný ithacký král Odysseus se drží, seč mu síly stačí, aby ho nepotkal stejný osud. „Když pak jsem na rychlý koráb a na druhy pohlédl věrné, již jsem druhů svých jen nohy a nad nimi ruce zahlédl nesených vzhůru,“ přibližuje ony chvíle řecký básník Homér (as
od 31.3.2025 1.5tis
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byla součástí mauzolea prvního císaře dynastie Čchin. Odborníky právem zaujaly sochy v životní velikosti. Kdo byl jejich autorem? Terakotová armáda byla
od 31.3.2025 2.1tis
V čínské historii existuje řada okamžiků, u kterých si nejsou odborníci jisti, zda se odehrály tak, jak je většinou uváděno. Patří k nim i takzvané pohřbívání učenců v roce 212 před naším letopočtem. Co o této mysteriózní události víme? K popravám formou pohřbení zaživa mělo dojít na základě zvláštního výnosu prvního čínského císaře, původně krále
od 31.3.2025 2.4tis
Afrika. Obrovský kontinent, který byl po celá staletí považován za neprobádanou krajinu. Tajuplná pověst ovšem Afriku neopouští ani dnes. Naopak. Postupně se daří odhalovat nové a nové stopy po prastarých civilizacích, které tu kdysi žily. Které tajuplné stavby k nim dnes odkazují?   Nad špičatým vrcholem Velké pyramidy v Gíze je modrá obloha. Ž
od 29.3.2025 2.6tis
Medicinale Anglicum je lékařský text zapsaný ve staré angličtině a středověké latině. Vznikl pravděpodobně na začátku desátého století, ale předkládá informace mnohem staršího data. Nabízí i recepty na dávné léky. Jeden vědci vyzkoušeli a nestačili se divit. Proč?   Historikové soudí, že spis Medicinale Anglicum vznikl i díky osvícené vládě
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz