Nedaleko české hranice se v polském Dolnoslezském vojvodství nachází velmi mysteriózní stavba. Kaple lebek ve městě Kudowa – Zdrój, konkrétně v jeho historické části Czermna, je kostnicí, která uchovává ostatky desítek tisíc lidí. Z jakého impulzu tato kaple vznikla?
Iniciátorem vzniku kaple byl český katolický kněz Václav Tomášek. Dlouhé roky shromažďoval z blízkého i vzdáleného okolí lidské ostatky. Odhaduje se, že relativně malá kaple nyní obsahuje kosti patřící desítkám tisíc lidí.
Oběti válek i epidemií
Odkud se vzalo to neuvěřitelné množství lidských ostatků? Jde o oběti válek i epidemií infekčních nemocí. Například se jednalo o ozbrojené konflikty typu třicetileté války, sedmileté války či prusko-rakouské války.
Řadu mrtvých uložených do hromadných hrobů si v tomto regionu vyžádaly i epidemie cholery v 17. a 18. století. Mezi zde uchovanými ostatky se má nacházet též lebka tatarského válečníka.
Některé kosterní pozůstatky se podařilo identifikovat a doplnit i konkrétní „biografií“.
Příkladem je lebka správce obce Czermna, který byl popraven Prusy v době sedmileté války (1756-1763). Je zde i lebka jeho ženy vykazující smrtelné zranění po úderu tupým předmětem. Žena měla zemřít, když se snažila chránit svého manžela.
Impulz pro budování kaple
Kaple lebek je nyní velmi dobře popsána a zdokumentována. Záhadou však do jisté míry zůstává, proč se kněz Václav Tomášek rozhodl takové místo vytvořit? Byla to nesmírně náročná práce. Všechny kosti bylo nutné nejen očistit, ale i dezinfikovat.
Kde byl impuls k takové činnosti? Říká se, že prvotní myšlenku k takovému dílu pojal jeho realizátor již v roce 1775, kdy navštívil Řím. Zde si prohlédl i proslulé římské katakomby.
Po návratu ho k definitivnímu rozhodnutí posunul náhodný nález většího množství lidských ostatků v okolí.
Místní pověst dokonce hovoří o tom, že první kosti pro kapli mrtvých prý náhodně vyhrabal pes… Možná i tak prozaický byl začátek prací na objektu, který je nyní důležitým zastavením na středoevropské mapě cílů takzvané temné turistiky.