Na skotském souostroví Orkneje se nachází tajemná hrobka z mladší doby kamenné zvaná Maeshowe. Údajně byla postavena tak, aby její vchod za soumraku zimního slunovratu zachytával paprsky zapadajícího slunce. Z jakého důvodu? A je pravda, že do hrobky byl kdysi uložen poklad a stále se zde nachází?
Hrobka zvaná Maeshowe byla postavena pravěkými lidmi přibližně v roce 2800 př. n. l., tedy několik stovek let po vybudování světově proslulé kamenné stavby Newgrange na východě Irska.
Kvůli podobnosti jejich tvaru se často předpokládá, že Maeshowe byl inspirován právě tímto irským monumentem. Za zimního slunovratu pronikají chodbou v Maeshowe až do jejího nitra sluneční paprsky. Místnost uvnitř monumentu následně zaplaví světlo.
Podobně je tomu i u Newgrange. Má snad sluneční záře upozornit na nějaké tajemství, které je zde ukryto?
Pozoruhodný úkaz
Maeshowe se v době zimního slunovratu stávala poutním místem. Příslušníci starobylých orknejských rodin přicházeli každý rok kolem 21. prosince na farmu, která stojí na druhé straně silnice, pro klíč k hrobce, aby mohli pozorovat tajemný světelný úkaz.
První, kdo si povšiml, že stavba zřejmě souvisí s dráhou Slunce, byl v roce 1893 bývalý ředitel místní školy Magnus Spence. Později se z tohoto fenoménu stala světová senzace.
Celá řada dobrodruhů navštěvuje Orkneje jen proto, aby se do záhadné hrobky podívali. Jaký měla účel?
Energetické centrum?
„Prehistorický člověk mohl Maeshowe vybudovat proto, aby získal přehled o astronomických událostech a aby dokázal určovat klíčové dny v roce,“ říká skotský archeolog Alexander Thom (1894–1985).
Slunovrat byl totiž pravěkými lidmi považován za zásadní událost, neboť znamenal prodlužování dne, což mělo příznivý vliv na zemědělství. Stavba však možná představovala také důležitý prvek obřadů a rituálů, které zde probíhaly právě v období slunovratu.
Velké bohatství
Kromě astronomických souvislostí je Maeshowe v centru pozornosti záhadologů i kvůli tajemnému runovému nápisu vytesanému do kamenů uvnitř hrobky:
„Před dávnými časy zde uložen skvělý poklad.“ Nápis zde údajně zanechali Vikingové, kteří se do hrobky ve 12. století n. l. vloupali. Tedy v době, kdy byla stavba již dávno opuštěná.
Údajně však v hrobce mohl ležet některý z raných vikinských dobyvatelů, kteří hrobku objevili a využili ji k uložení ostatků svého významného náčelníka. Vikingové si patrně celý poklad vzali. Je tomu opravdu tak?
Místo dodnes navštěvují i hledači pokladů, jsou totiž přesvědčeni, že cennosti jsou zde stále ukryty.