Píše se rok 1974 a skupina čínských farmářů se chystá kopat studnu nedaleko města Sian (asi 1100 kilometrů jihozápadně od Pekingu). Krátce po tom, co se dají do hloubení, narážejí na mužskou hlavu z vypálené hlíny.
Chvíli na to se v jámě objevují další a další části hliněných soch! K čemu se to prokopali?
Do oblasti se vydávají vědci, kteří postupně objevují další tři místa, kde jsou ukryti podivní keramičtí bojovníci z terakoty (terra cotta; latinsky vypálená hlína – pozn. red.).
Celkem jich napočítají neuvěřitelných 8000! A nejde jen o sochy mužů. Badatelé pod zemí objevují také koně nebo bronzové kočáry, seřazené tak, jako by s nimi někdo chtěl právě zaútočit.
Výzkumy odhalí, že záhadné prostory jsou ve skutečnosti obrovským mauzoleem ve tvaru pyramidy, které nechal vybudovat čínský císař Čchin Š´-chuang-ti (260 př. n. l.-210 př. n. l.).
Kromě strážců se v útrobách hrobky nachází i jeho zapečetěné tělo. Údajně leží na zlatém loži! Mají právě jeho bránit všichni ti bojovníci? Co všechno o něm vlastně víme?
Na sklonku života nachází císař Čchin Š´-chuang-ti údajně stále větší zálibu v magických předmětech, alchymii a dychtivě touží po objevení elixíru nesmrtelnosti.
Existují zprávy o tom, že pět velkých výprav po jeho říši je motivováno hledáním různých léčivých prostředků či zázračných pramenů, jež by sloužily k prodloužení panovníkova života.
Vyslanci se prý za nimi vydávají do posvátných čínských hor a později mu nabízí jeden z lektvarů věčného života. Dozvěděl se snad vladař o tajemství dlouhověkosti?
Leží zde mrtví dělníci?
Postupné odhalování obřího mauzolea je údajně zhruba v jedné třetině. Většina podivuhodných artefaktů tak zůstává světu prozatím utajena. Některé informace hovoří o tom, že se zde nachází masový hrob, kde skončili všichni stavební dělníci.
Císař se totiž prý obával vyzrazení tajemství své hrobky. Jak upřesňuje ředitel zdejšího muzea Jüan Čung-i:
„Měli zde být obětováni také skuteční válečníci, ale ti nakonec dostali milost,“ Místo nich jsou tak v areálu pouze hlinění vojáci, již prý původně drželi v ruce bronzové zbraně. O ty je však obrali zloději krátce po císařově smrti. Jaké tajemství měli v hrobce střežit?
Nastražené pasti a rtuť!
Co všechno se s areálem dělo během uplynulých staletí, to bohužel nikdo neví. A ten, kdo by snad tajemství hrobky znal, je možná již dávno mrtvý. Pátrání po pravdě je zřejmě pořádně nebezpečné.
Bronzové zbraně hliněných vojáků jsou sice již uloupeny, vojáci však při sobě mají železné meče, jež jsou i po tisíciletích stále ostré. Údajně je možné ihned je použít! Jaká technologie je pomohla uchovat? Navíc, mauzoleum má být chráněno i jinak.
Všude kolem terakotové armády jsou prý nastraženy důmyslné pasti a umělá řečiště tekoucí pod pyramidou obsahují jedovatou rtuť. Je toho mnoho, co o tajemné hrobce doposud nevíme. Co všechno ještě ukrývá mauzoleum terakotové armády?