Je to již téměř deset let, co mořská bouře u velšské pláže Borth obnažila záhadný zkamenělý les, který se ukrýval tisíce let v sedimentech. S čím můžeme tento podivný objev spojit?
Je to konečně důkaz o existenci ztraceného království Cantref Gwaelod – „velšské Atlantidy“?
Odbornými analýzami bylo prokázáno, že pozůstatky tohoto lesa jsou staré tisíce let. Fragmenty prastaré dřevní hmoty se zachovaly pouze díky místní rašelině.
Zkamenělý les u pláže Borth je spojován s mýtem o ztraceném království, které je zmiňováno v literatuře již od 13. století.
Nálezy na mořském dně
Ačkoli existuje jen velmi málo fyzických důkazů o zkáze království Cantref Gwaelod, už v roce 1710 bylo hlášeno pozorování záhadných ruin na mořském dně. Oznamovatelem tohoto nálezu byl respektovaný velšský kronikář W. O. Pughe. Podobně se o potopených stavbách vyjadřuje i jistý Samuel Lewis v roce 1846.
Ten se dokonce zmiňuje též o nápisech na některých fragmentech. Jako jazyk těchto nápisů identifikuje latinu. To ho vede k závěru, že k zániku staveb došlo v období druhého století před naším letopočtem.
Zkáza zapomenutých ostrovů
Zatímco část badatelů je k existenci potopeného království skeptická a poukazuje na spíše přírodní původ záhadných útvarů, ostatní jsou více optimističtí.
Argumentují hypotézou, podle níž se v historické době v blízkosti pláže Borth nacházely dva ploché obydlené ostrovy následně pohlcené mořem. Může se jednat o stopu vedoucí ke království Cantref Gwaelod, nebo k jiné zapomenuté komunitě?
Pravdou je, že žádná civilizace, žádný les nerostou do nebe. O tom by mohly nejlépe vyprávět právě zkamenělé pařezy na pláži Borth…