Tuto záhadnou kostnici najdeme u kostela svatého Mikuláše v Nížkově, dvanáct kilometrů jihozápadně od okresního města Žďáru nad Sázavou v průměrné nadmořské výšce 527 metrů. Nížkovská kostnice pochází z let 1708–1709.
Kromě malých úprav se nám tato kostnice dochovala tak, jak byla původně postavena. Její dvojité zdivo je obzvlášť vhodné pro kosterní ostatky, neboť tak mají zajištěné stálé, konstantní prostředí.
Během válečných konfliktů v průběhu 18. století se v okolí Nížkova pohybovala celá řada vojsk, následkem čehož se Nížkov i jeho okolí v podstatě staly rozlehlými pohřebišti. Padlí vojáci zde byli pohřbíváni okolo cest, v polích, dokonce i do podzemních chodeb.
Vzhledem k doslova zoufalému nedostatku místa na hřbitově byly lidské ostatky nejen vojáků, ale i místních obyvatel převáženy právě do této kostnice.
Pracoval zde slepý mládenec?
Na základě výzkumu pěti až osmi tisíc lidských ostatků bylo zjištěno, že se zde nacházejí kosterní pozůstatky nejen z 18. století, ale i ze 13., 14. a 16. století.
V kostnici jsou kosti vyskládány do čtyř hranic vysokých až 2,5 metru, s plochou základnou 2 x 2 metry. Tyto hranice jsou precizně, až ozdobně uspořádané. Legenda tvrdí, že je tvořil slepý mládenec, což ovšem není nikterak historicky doloženo.
Místní legenda
Na zdech zde najdeme nápisy ve švabachu, a to na téma pomíjivosti lidského života. Vlevo od vstupu do kostnice je pak umístěna lebka vojáka s hlubokým šrámem, zřejmě od úderu šavlí. Jak místní pověst praví, kdo si ji pohladí, toho štěstí nemine…