V současném letním období není dne, kdy by se neřešila nějaká záhada slunného Chorvatska. To máte například tajemství přesného počtu paštik, které se vejdou do příručního zavazadla.
Dále je to mystérium klapajících koleček kufrů při přesunu po historickém dláždění. Podivné noční děsy způsobují enigmatické ceny na jídelních lístcích v restauracích, šeptem se vyprávějí báje o bílých ponožkách v sandálech. Pouze jedno téma je tabu – Atlantida pod hladinou Jaderského moře!
Umístění bájné Atlantidy má hodně horkých favoritů. Můžete přísahat na řecký ostrov Théra, exotické Bahamy, Maltu a další lokality.
Když se však podrobněji podíváte na jediný původní zdroj informací – platónské dialogy, nezbavíte se pocitu, že Atlantida by se klidně mohla nacházet i v oblasti dnešního Jaderského moře. Jsou pro toto tvrzení nějaké rozumné argumenty?
Herkulovy sloupy
V prvé řadě jde o základní lokalizaci. Podle ní se legendární ostrovní civilizace měla rozvíjet za Herkulovými sloupy.
Toto mlhavé toponymum – zeměpisné jméno bylo až do roku 250 před naším letopočtem ztotožňováno s místy okolo Sicílie, později se však antika začala klonit k názoru, že by se mohlo jednat o pobřeží u nynějšího Gibraltaru.
Co takhle však přesunout Herkulovy sloupy do současného Otrantského průlivu, ve kterém se spojuje Jaderské a Jónské moře?
Pokud by se Atlantida nacházela v Jaderském moři, odpovídalo by to Platónově popisu, který zmiňoval, že „tento velký ostrov je chráněn ze severu a hledí k jihu“.
Atlantida Adria?
Některé indicie naznačují, že v době údajného zániku Atlantidy postihla Jaderské moře katastrofa epických rozměrů. Mohlo se jednat o diskutovaný dopad obřího asteroidu okolo roku 8500 před naším letopočtem.
Pro teorii ztotožňující Atlantidu s Jaderským mořem, hovoří zatím jen drobné, ale vzrušující náznaky… Antické prameny uvádějí, že Atlanťané těžili dva druhy kamene odlišující se barvou – bílý a černý.
A propos, bílý a černý kámen se stále těží na chorvatském ostrově Brač. Fauna na ostrově Atlantida zahrnovala i slony. Kostry těchto chobotnatců se nacházejí též na chorvatském ostrově Pag.
Bájná civilizace si libovala i ve zpracování rud a výrobě slitiny jménem orichalcum . Ta mohla být vyrobena z mědi a zinku. Ano, oblasti kolem geologické Jaderské pánve jsou stále bohaté na oba tyto chemické prvky.
Epilog
Existuje nějaká část Jadranu, která by mohla být viditelným pozůstatkem bájné Atlantidy? V úvahu by připadala Palagruža – odlehlé souostroví částečně sopečného původu.
Nezapomeňte však, že pokud byste náhodou při vaší letošní dovolené u Jaderského moře narazili na pozůstatky Atlantidy, měli byste to neprodleně nahlásit místním úřadům.
Případná výše pokuty za zatajení nálezu Atlantidy u chorvatského pobřeží, zůstává zatím záhadou.
Kdoví, třeba jednou budeme na Makarské riviéře s údivem zírat na obrovský nápis – Dobro došli na Atlantis, případně dumat na lodním výletem hlásajícím optimistické – No Atlantis? Money back!