Ostrůvek Bermeja u severního pobřeží poloostrova Yucatán byl zaznamenán španělskými kartografy již v šestnáctém století. Poprvé se o něm zmínil jistý Alonso de Santa Cruz v roce 1539. Z roku 1540 se dokonce zachoval i stručný popis jeho pobřeží.
V současnosti se však po ostrovu Bermeja doslova „slehla zem“, pardon, vody Mexického zálivu. Kam ostrov zmizel?
Kromě geologických a dalších spekulací se objevila i zajímavá konspirační teorie. Ta tvrdí, že za zmizením ostrova stojí Ústřední zpravodajská služba Spojených států amerických – CIA. Proč by však tato špionážní agentura chtěla nechat zmizet celý ostrov?
Bezvýsledné pátrání
Ostrov Bermeja byl například usilovně hledán v roce 1997. Námořní expedice se do místa jeho předpokládané polohy vrátila i v roce 2009. Pátrání bylo bezvýsledné, ostrov zmizel.
To představovalo problém zejména pro Mexiko, protože ostrov Bermeja mohl být velmi důležitý pro stanovení hranic pro práva na těžbu ropy na bohatých nalezištích v Mexickém zálivu. Takto ze situace profitovaly právě Spojené státy. Mexiko výrazně tratilo. K podezření, že za zmizením ostrova stojí právě CIA, už byl jenom kousek…
Fantomový ostrov
Kromě konspiračních teorií bylo zmizení ostrova Bermeja vysvětlováno posuny oceánského dna, stoupáním hladiny oceánu, nebo masivní erozí pobřežní zóny geologickými pochody zranitelného ostrova.
Objevily se i hlasy, že za vším je chybná práce španělských kartografů a ostrov nikdy neexistoval. Jak si však vysvětlit popis jeho pobřeží? Vzhledem k tomu, že ve hře jsou nemalé zisky z těžby ropy, hledání ostrova Bermeja stále pokračuje.
Těžko však uvěřit tomu, že jej má kdesi na zahradě schovaný některý z bývalých ředitelů CIA, co říkáte?! Pro ty z vás, kteří by se chtěli v pátrání osobně angažovat, uvádíme předpokládanou zeměpisnou polohu fantomového ostrova Bermeja – 22°33’N, 91°22’W.