Křesťanská církev se může za dobu svého působení pochlubit skutečně velkým počtem světců a mučedníků. Jejich životy i smrt jsou více či méně doloženy v historických pramenech.
Na neznalého člověka však někdy může uctívání některých ostatků svatých působit až poněkud morbidně…
Méně známá světice?
Takový je i případ svaté Notburgy Ebenské, která je u nás pravděpodobně téměř neznámá.
V rakouské obci Eben Am Achensee v Tyrolsku se však nachází poutní kostel této světice s jejími ostatky, které jsou předmětem uctívání, i když způsob, jakým jsou vystaveny, působí skutečně až děsivě…
Služba chudým
Notburga se narodila někdy okolo roku 1265 jako dcera kloboučníka v Rattenburgu u Innu. Později se stala kuchařkou a služkou na hradě a již v mladém věku se starala o nemocné a slabé. Už tehdy asi dívka měla zázračné schopnosti.
Jednoho dne nesla Notburga v zástěře jídlo pro chudé a v ruce džbán vína. Její pán ji na dvoře zastavil a chtěl vědět, co s sebou nese. Podle pověsti Notburga odpověděla:
„Dřevěné štěpky a louh.“ Když ji Jindřich II., který jí nevěřil, zkontroloval, měla v zástěře pouze jen zmíněné dřevěné štěpky a ve džbánu byl skutečně louh…
Pomoc z nebe
Přílišnou péčí o chudé se však znelíbila hradní paní a musela službu opustit. Pracovala pak v Ebenu u jednoho sedláka jako děvečka. Právě z této doby je znám její neznámější zázrak.
Sedlák po Notburze i ostatních požadoval, aby pracovali i po večerním zvonění a dokonce i v neděli, kdy je nutil sekat obilí. Když se sedlák Notburze pokusil zabránit v modlitbách, ta vyhodila do výšky srp, aby si tak vyprosila z nebes pomoc.
Srp se prý ve vzduchu zastavil a vznášel se nad její hlavou. To sedláka přesvědčilo, že nemá nikomu bránit v modlitbách – a přestal všechny nutit pracovat mimo povolenou dobu.
Předurčené místo posledního odpočinku?
Další známý zázrak je spojen s její smrtí. Když totiž Notburga 13. září 1313 zemřela, bylo její tělo podle vlastního přání položeno na vůz. Legenda vypráví, že volské spřežení bez kočího odvezlo tělo Notburgy ke kostelíku svatého Ruperta. Brzy na toto místo začaly proudit davy poutníků.
Ostatky v poutním kostele
Dnes ostatky světice najdeme v poutním kostele v Ebenu. V oltářním obrazu hlavního oltáře za sklem můžeme vidět celou její kostru, zahalenou do šatů zdobených perlami.
Kostra drží ve zdvižené pravici srp, na jejím levém předloktí pak visí konvice jako symbol péče o potřebné. Jedná se o jedinou známou kompletní kostru světce, stojící na hlavním oltáři, což neodpovídá církevním zvyklostem.
V podlaze kostela je náhrobní kámen, kde byly její ostatky původně uloženy, a to až do roku 1718.
Pohanské rituály?
Kult svaté Notburgy někteří badatelé spojují s pohanskými rituály sklizně a plodnosti, což však neznamená, že světice nemohla činit zmíněné zázraky. Každoročně 13. září se koná procesí k její poctě, kdy místní ženy nesou vyzdobenou sochu světice.
Tato tradice trvá již 150 let. Notburga se stala patronkou služebných, odpočinku a večera.